6 rzeczy, których nie wiesz o trądziku różowatym

6 rzeczy, których nie wiesz o trądziku różowatym

Trądzik różowaty to łagodna ale trudna w leczeniu i pielęgnacji choroba skóry. Obecnie przyjmuje się tezę o wielu czynnikach wpływających na jej powstawanie. Należy wymienić czynniki genetyczne, dietę, kwestie psychologiczne, niektóre bakterie oraz odczyny alergiczne. Poniżej przedstawiamy 6 faktów, o których rzadko się mówi w związku z trądzikiem różowatym (acne rosacea).

 

6 faktów o trądziku różowatym

  1. Trądzik różowaty często  powoduje objawy podobne do zapalenia spojówek – zaczerwienione i tkliwe oczy, piasek w oczach, zaczerwienione powieki. To tylko niektóre z możliwych wariantów choroby. Czasem ze spektrum objawów skórnych występuje lekki rumień, wówczas okulista może mieć problem ze skojarzeniem schorzenia z trądzikiem różowatym.
  2. Nie odkryto jeszcze leku na trądzik różowaty. Jednak istnieje szereg kuracji i programów medycyny estetycznej, dermokosmetyków, które mogą znacząco poprawić kondycję skóry. A nawet prawie całkowicie wygasić symptomy choroby. W artykule z Dermatology Review pod red. W. Placka czytamy: Zalecane metody terapii uwzględniają działanie zarówno przeciwzapalne, jak i ukierunkowane na pasożyty skórne. Podstawowymi preparatami w terapii miejscowej są metronidazol, kwas azelainowy, antybiotyki, leki przeciwpasożytnicze, takie jak iwermektyna, oraz leki oddziałujące wybiórczo na zmiany naczyniowe. W cięższych przypadkach za leki z wyboru uznaje się obecnie tetracykliny, alternatywnie makrolidy, a w skrajnie ciężkich postaciach izotretynoinę. 
  3. Trądzik różowaty w wersji grudkowo-krostkowej jest często mylony z trądzikiem dorosłych. Dlatego podejrzenie zachorowania na trądzik różowaty konsultujemy z lekarzem dermatologiem. Nie używamy na własną rękę żadnych maści ani kuracji
  4. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym są 5 razy częściej narażone na depresję. 75% pacjentów ma niską samoocenę, cierpi na erytrofobię, czyli lęk przed czerwienieniem się. Jest to fobia społeczna związana z lękiem przed oceną.
  5. Systematyczne przestrzeganie podstawowych reguł związanych z dietą, higienicznym trybem życia i unikaniem dużego stresu mogą całkowicie zmienić sytuację osoby cierpiącej na trądzik różowaty.
  6. Cały czas trwają badania nad przyczynami trądziku różowatego oraz nad możliwymi terapiami całkowicie niwelującymi problem.  W artykule z Dermatology Review pod red. W. Placka czytamy: Badania ostatnich lat wskazują, że podstawową rolę w rozwoju rosacea odgrywają zaburzona wrodzona odpowiedź immunologiczna i patologie w obrębie układu naczyniowego skóry. Uwzględnia się również podłoże genetyczne i rolę skórnych, ale nie tylko, patogenów (np. Helicobacter pylori, Demodex).  

 

Kosmetyki dla skóry z trądzikiem różowatym