Trądzik różowaty – jakie żele i maści zapisują dermatolodzy?

Trądzik różowaty – jakie żele i maści zapisują dermatolodzy?

Trądzik różowaty to zapalną chorobą skóry o przewlekłym charakterze i nieznanej przyczynie. Charakteryzuje się rumieniem, grudkami, krostkami, często również dotyka oczu oraz nosa. Objawy są charakterystyczne, jednak ważne jest, aby nie diagnozować choroby na własną rękę porównując swoją skórę ze zdjęciami z internetu. Nie wystarczy również porada kosmetyczki albo kosmetologa. Aby uzyskać diagnozę należy udać się do dermatologa.

 

Jakie żele i maści najczęściej zalecają dermatolodzy? Do leczenia trądziku różowatego amerykańska agencja dopuszczająca leki do obrotu Food and Drug Administartion (FDA) zatwierdziła trzy leki o zastosowaniu miejscowym, które są z powodzeniem stosowane na całym świecie:

  • 0,75% i 1% metronidazol żel,
  • 10% sulfacetamid sodu z 5% siarką
  • oraz 15% kwas azelainowy – są wskazane w terapii grudek, krost oraz rumienia.

Inne opcje terapeutyczne stosowane na świecie to:

  • przeciwgrzybiczne erytromycyny, klindamycyny i nadtlenek benzoilu
  • niesteroidowy preparatem immunomodulujący Taktrolimus – mało zbadany jest jego wpływ na rosacea, jest to głównie lek na atopowe zapalenie skóry
  • retinoid Tretinoina – również mało zbadany

 

Lek pierwszego wyboru – metronidazol w leczeniu trądziku różowatego

Metronidazol jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu trądziku różowatego. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje beztlenowe – pierwotniaki jak i bakterie. Przez długi czas trwały badania nad dawkowaniem leku, najpierw uważano, że bardziej pożądaną konfiguracją jest użycie żelu 2 razy na dobę w mniejszym stężeniu 0,75%, jednak po badaniach na probantach udowodniono lepszą skuteczność leku o stężeniu 0,75%-1% raz na dobę. W badaniach pacjenci rzadko zgłaszali efekty uboczne stosowanej kuracji, najmniej zgłoszeń było w przypadku nowej postaci żelu 1%. Skuteczność terapii metronidazolem jest porównywalna z terapią kwasem azelainowym 15%.

 

Alternatywa – sulfacetamid sodu i siarka

Przez ostatnie 50 lat najczęściej stosowano kurację sulafamidem sodu i siarką w stężeniu 5% pomimo iż niewiele jest badań i piśmiennictwa na ten temat. Obecnie zaleca się tę kombinację leków w nowej formule “wash in wash off” w połączeniu z metronidazolem. Mechanizm działania sulfamidu sodu w kombinacji z siarką nie jest jeszcze dokładnie poznany. Sulfacetamid występuje w kuracji jako czynnik przeciwbakteryjny a siarka jako składowa przeciwgrzybiczy, keratolityczny przeciwko Demodex folliculorum (nurzeniec). W Polsce preparaty zawierające sulfacetamid sodu są dostępne w postaci kropli do oczu.

 

Skuteczny kwas azelainowy

Kwas azalainowy został zatwierdzony przez FDA do leczenia trądziku różowatego w 2002 roku. W dermatologii stosowany jest najczęściej jako 15% żel oraz 20% krem. Jego antybakteryjne, antyseptyczne właściwości znajdują zastosowanie również w leczeniu trądziku młodzieńczego i trądziku dorosłych. Kwas azelainowy wykazuje również aktywność przeciwzaskórnikową i keratolityczną, redukuje przebarwienia pozapalne. Dostępne na rynku polskim preparaty w postaci żelu to Skinoren 15% i Finacea 15%. Różne badania kliniczne wykazywały większą skuteczność terapii opartych na kwasie azelainowym w porównaniu do metronidazolu, jednak kosztem większej liczby zgłoszonych podrażnień skóry.

Leczenie miejscowe uzupełniane jest również leczeniem doustnym, o którym już wkrótce.

 

Kosmetyki dla skóry z trądzikiem różowatym