Twoja skóra chce pić! Składniki nawilżające w kosmetykach

Twoja skóra chce pić! Składniki nawilżające w kosmetykach

W upalne dni myślimy przede wszystkim o dużych ilościach chłodnych napojów… Nasza skóra również bardzo potrzebuje wody bowiem tylko dobrze nawilżona pozostanie elastyczna, napięta i odporna na działanie wysuszających czynników. Czyli po prostu zdrowa i młoda. Z biegiem lat spada jednak zdolność skóry do samonawilżania i zatrzymywania wody.

 

Ile powinniśmy pić wody

Codziennie zaś tracimy ok. 2,5 litrów wody – przez parowanie ze skóry, z dróg oddechowych, czy wraz z moczem. Dietetycy przypominają, aby wypijać ok. 2 litrów płynów na dobę (w zależności od naszej płci, aktywności fizycznej, ilości i jakości spożywanych posiłków). Bilans powinna równoważyć także woda zawarta w pokarmie stałym i woda metaboliczna – powstająca w procesach chemicznych naszego organizmu. Jednak ilość wody, jaką wypijamy ma niewielki wpływ na poziom nawilżenia skóry, ponieważ nie jest ona w stanie dotrzeć do zewnętrznej warstwy skóry.

Jedną z przyczyn przesuszenia skóry jest przebywanie w suchych, klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Natomiast w upalne dni woda ucieka, czyli odparowuje, przez intensywne ogrzewanie promieniami słonecznymi i wysoką temperaturę. Wysuszające są również kąpiele w morskiej wodzie oraz silny wiatr, np. nad morzem. Często więc po wakacjach nasza skóra staje się szorstka i sucha, traci swoją jędrność i blask. Natomiast skóra stale przesuszona – szybciej się starzeje.

 

Nawilżenie skóry

Skóra jest organem nieprzepuszczalnym dla wilgoci, dlatego nie nawilżymy ją częstymi kąpielami. Wręcz przeciwnie – po długim moczeniu się naskórek staje się szorstki i zdecydowanie bardziej suchy. Woda wymywa bowiem część naturalnej bariery hydro-lipidowej, która chroni skórę, a przede wszystkim zatrzymuje wodę i zapobiega nadmiernemu jej odparowaniu. Preparaty nawilżające mają więc na celu zatrzymanie ucieczki wody i zabezpieczenie bariery hydro-lipidowej.

Za idealne nawilżenie naszej skóry odpowiedzialny jest NMF (Natural Moisturising Factor), czyli naturalny czynnik nawilżający. NMF jest naturalną, rozpuszczalną w wodzie substancją wytwarzaną w naskórku. Składa się głównie z aminokwasów i ich pochodnych. Spadek poziomu NMF jest przyczyną utraty wilgoci, powoduje uczucie ściągnięcia i szorstkości oraz łuszczenie się i pierzchnięcie naskórka.

 

Jak nawilżać skórę

Odpowiedni poziom nawilżenia skóry w dużej mierze zależy m.in. od:
•    liczby gruczołów łojowych skóry i poziomu wydzielania sebum;
•    metody i preparatów do codziennego demakijażu i oczyszczania skóry;
•    preparatów, jakie wybieramy do pielęgnacji skóry
•    ochrony przeciwsłonecznej i przeciw innym agresywnym czynnikom,

 

Najpopularniejsze składniki nawilżające

Kwas hialuronowy (gr. „hyalos” – szklisty) – należy do grupy polisacharydów, czyli cukrów złożonych i jest naturalnym składnikiem skóry właściwej oraz tkanki łącznej. Ma silne właściwości higroskopijne, tzn. wiąże i magazynuje wodę w tkance, a tym samym odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, jej spójność, elastyczność i jędrność. Jako składnik preparatów kosmetycznych jego zdolność przedostawania się do skóry jest ściśle zależna od wielkości jego cząsteczki. W preparatach Chantarelle zastosowano zarówno wielkocząsteczkowy, jak i małocząsteczkowy kwas hialuronowy.

Mocznik – składnik NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Działa nawilżająco – w stężeniach do 10% i złuszczająco w stężeniach wyższych, zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej. Zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL) oraz zwiększa biosyntezę lipidów. Zmiękcza, odświeża i uelastycznia skórę. Redukuje szorstkość i łagodzi podrażnienia.

Kwas mlekowy – naturalny składnik nawilżający i również jeden z podstawowych składników NMF. Obniżając poziom przeznaskórkowej utraty wody (TEWL – Transepidermal Water Loss) i poziom odparowania z naskórka, wiąże ją w naskórku i przywraca szczelność bariery hydro-lipidowej. Przy zawartości w preparacie kosmetycznym powyżej 5% – działa keratolitycznie oraz lekko złuszczająco uruchamiając mechanizmy odnowy i regeneracji włókien kolagenowych i elastynowych. Oczyszcza skórę, zmiękcza, wyrównuje koloryt, poprawia elastyczność i jędrność; zapewnia doskonałe nawilżenie także głębszych warstw skóry.

 

Nawilżające kosmetyki Chantarelle