Wszystko o stopach

Wszystko o stopach

Lato to czas, kiedy kobiety zrzucają mocno zakrywające obuwie, a wybierają lekkie baletki i sandałki. Czy zawsze czynimy to tak chętnie? Czy zawsze mamy się czym pochwalić? Najbardziej zaniedbane stopy to zwykle te obciążone przez cały dzień niewygodnymi, ciężkimi i źle wentylowanymi butami oraz te, którym brakuje należytej pielęgnacji i higieny. Dlatego też tak często odwiedzane są gabinety dermatologów i podologów z wieloma różnorodnymi problemami stóp.

 

Jakie znamy problemy stóp?

Nadmierna potliwość stóp

Problem ten dotyczy około 3% społeczeństwa. Nasze stopy posiadają blisko sześciokrotnie większą liczbę gruczołów potowych w odniesieniu do całej powierzchni ciała. Na 1 cm² znajduje się ich około 600.

  • Nadmierna potliwość zazwyczaj jest zależna od naszych genów.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja oraz brak higieny może również doprowadzić do zwiększonego wydzielania potu.
  • Źle dobrane obuwie i skarpety zaburzają termoregulację naszej skóry.
    niektórych osób przyczyną nadmiernej potliwości stóp jest nieodpowiednia dieta oraz zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy i dojrzewania.
    Zwiększona produkcja potu wpływa na stan i jakość skóry stóp. Organizm zaczyna bronić się poprzez tworzenie pogrubionej skóry. A z czasem przybiera ona żółty kolor oraz traci swoją sprężystość – w wyniku czego zaczyna pękać i rogowacieć.

Odciski / mozele

Odciski dotyczą blisko 100% społeczeństwa.
•    Zazwyczaj ich obecność jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie. U jednych osób odciski powstają pomimo regularnej profilaktyki, z kolei u innych, mimo braku podstawowych zasad higieny lub profilaktyki, zdarzają się sporadycznie.
•    Odciski pojawiają się w wyniku ciągłego tarcia lub ucisku skóry, najczęściej przez źle dobrane obuwie.
Odciski często na początku nie powodują bólu, ani nawet najmniejszego dyskomfortu. Z czasem jednak może się to zmienić. Mają one postać wybrzuszeń koloru szaro-żółtego i występują zazwyczaj na piętach lub pod dużym palcem stopy.

Nagniotki

To podobne do odcisków skórne twory, które są umiejscowione głównie na palcach stóp.
•    Nagniotek powstaje poprzez ucisk, na skutek którego zwiększa się liczba komórek rogowych. W efekcie wytwarza się twardy czop, potocznie nazwany korzeniem, który wnika w głąb tkanki.
Najczęściej ich obecność wywołuje intensywny ból wynikający z ucisku na zakończenia nerwowe.

Brodawki potocznie zwane kurzajkami

Są bardzo częstym problemem występującym zazwyczaj u dzieci oraz osób mających kontakt z osobą zakażoną. Odpowiednią profilaktyką w tej sytuacji jest unikanie kontaktu z chorym. Bardzo częstą grupą osób chorujących na tą chorobę są młode matki oraz ich dzieci w wieku przedszkolnym.
•    Powstają poprzez zarażenie wirusem HPV1 lub HPV2. Dlatego bardzo często do zakażenia dochodzi mimo braku obniżenia odporności organizmu.
Występują dwa rodzaje brodawek:
•    Głębokie, czyli bolesne zmiany, które występują w niewielkiej liczbie i wymagają zazwyczaj dłuższego i intensywnego leczenia. Brodawki tego rodzaju wywołują stan zapalny. HPV 1 pozostawia w organizmie ślad immunologiczny, dzięki czemu ponowne zainfekowanie należy do rzadkości.
•    Powierzchniowe, czyli zlewne niebolesne zmiany, zwane również brodawkami mozaikowatymi. Zmiany występują długotrwale i bardzo często mają charakter nawracający.
W niektórych przypadkach zmiany ustępują samoistnie bez zastosowania leczenia, w tej sytuacji następuje zjawisko Arthusa, czyli ściemnienie zmian, co jest pierwszą oznaką ustępowania choroby.

Grzybica stóp

Występuje bardzo często u dzieci oraz sportowców.
•    Najczęstszą przyczyną jej powstawania jest niedostateczna higiena stóp po pobycie na basenie, w saunie lub po korzystaniu z ogólnie dostępnych pryszniców.
Powstające zmiany mają postać ognisk rumieniowo-złuszczających. Zmianom towarzyszą pęcherze i wysięki. Grzybica powstaje najczęściej na skutek zainfekowania tkanki przez grzyby Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Zmiany zazwyczaj występują w przestrzeni międzypalcowej miedzy III a IV oraz IV, a V palcem. Równie często spotykana jest odmiana złuszczająca tej choroby na innych obszarach skóry stopy. Tej odmianie bardzo często towarzyszy grzybica paznokci.

Wrastające paznokcie

To jeden z bardziej bagatelizowanych problemów stóp, z którymi spotykają się podolodzy i dermatolodzy. Początkowo niegroźna sytuacja bardzo często kończy się chirurgicznym usunięciem wrastającego paznokcia.
•    Wrastanie paznokcia powstaje m.in. poprzez niewłaściwe obcinanie paznokci oraz skórek wału paznokciowego.
•    Niekiedy przyczyną wrastania paznokcia może być również: grzybica, nadwaga, uraz fizyczny, źle dobrane obuwie lub genetyczna patologia paznokcia w wyniku, której rośnie on w niewłaściwym kierunku.
Poprzez wrastanie paznokcia w tkankę skórną powstaje początkowo zaczerwienienie, obrzęk oraz lekki ból. Z czasem objawy zwiększają się i powstaje krwawienie, intensywny ból oraz wydzielanie ropy. Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest odpowiedni zabieg pedicure lub w gabinecie podologa.

Przesuszone, szorstkie stopy

Podstawowym objawem nadmiernej suchości stóp jest łuszczenie, pieczenie, swędzenie oraz ich szorstkość. Kolor skóry ulega zmianie, może przybierać różne odcienie szarości, bieli oraz żółci.
•    Zazwyczaj suchość skóry jest wywołana przez nieodpowiednią pielęgnację, brak higieny oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia.
•    Na skutek nieodpowiednio funkcjonującego układu krwionośnego następuje uszkodzenie nerwowe gruczołów potowych i łojowych, które regulują poziom nawilżenia skóry.
To problem bardzo często bagatelizowany, a często prowadzi do groźnych skutków. W wyniku nadmiernego przesuszenia stóp może powstać tak zwana rozpadlina, która prowadzi do silnych stanów zapalnych oraz krwawienia, co w efekcie może wywołać nawet groźną infekcję bakteryjną.

Stopa cukrzycowa

Jedno z powikłań cukrzycy, które może występować u blisko 10% chorych na tę chorobę.
•    W wyniku nieodpowiedniego leczenia lub jego braku, następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych. Poprzez zarastanie oraz brak elastyczności dochodzi do niedokrwienia tkanki. Jednocześnie w wyniku cukrzycy trombocyty we krwi zaczynają się agregować i tworzyć zatory, co również powoduje dodatkowe niedotlenienie tkanki. Na skutek tego procesu powstaje martwica tkanki, która może doprowadzić do amputacji stopy.

Ostroga piętowa

•    Jest to stan zapalny łączenia kości pięty z rozcięgnem piętowym.
To schorzenie stóp powinno być niwelowane przez działania fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne.

 

Odpowiednia pielęgnacja stóp

Mimo wielu predyspozycji genetycznych, możemy uniknąć większości opisanych wyżej schorzeń stóp. Zminimalizujemy prawdopodobieństwo ich wystąpienia poprzez odpowiednią pielęgnację, dobrze dobrane obuwie i skarpety, a w razie konieczności wizytę u podologa, dermatologa oraz kosmetologa.

Źle dobrane obuwie to jeden z głównych powodów powstawania miedzy innymi odcisków oraz nagniotków stóp. Zbyt małe obuwie powoduje ucisk, z kolei zbyt dużemu obuwiu towarzyszy tarcie. W obu przypadkach, może powstać twór skórny, który wywołuje nieprzyjemne doznania czuciowe i estetyczne. Problem źle dobranego obuwia dotyczy głównie dzieci, ponieważ ich buty są kupowane na wyrost. Zdarza się również, iż dzieci noszą je po swoim starszym rodzeństwie i w wyniku innego kształtu stopy powstaje dodatkowy ucisk.

Brak wentylacji stóp przez odpowiednie buty lub przez skarpety stworzone z trudno “oddychających” materiałów mogą być dużym problemem. Permanentnie wilgotna skóra stóp to idealne warunki rozwoju dla bakterii i grzybów. Aby zminimalizować powstawanie grzybicy lub infekcji bakteryjnych należy zadbać o odpowiednie obuwie.

Basen / sauna to wylęgarnie grzybów i wielu bakterii, mimo to nie trzeba ich unikać. Należy jednak w tych miejscach bezwzględnie unikać bezpośredniego kontaktu stopy z podłożem. Zaleca się również profilaktycznie po każdym korzystaniu z basenu zastosować jednorazowo krem przeciwgrzybiczny.

Nieodpowiednia dieta ma również bardzo duży wpływ na nasz organizm, w tym również skórę. Źle zbilansowana dieta może wpływać na skłonność do rogowacenia, przesuszania skóry oraz kruchość i łamliwość paznokci, co może oznaczać ich szybsze wrastanie.

Zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy mogą przyczynić się do pogorszenia jakości skóry oraz pracy gruczołów potowych. Podobna sytuacja ma miejsce w okresie dojrzewania. Zastępcza terapia hormonalna może pomóc w leczeniu chorób stóp.

 

Zabiegi podologiczne Chantarelle

Problemy stóp nie są powodem do wstydu, każdy choć raz zmagał się z tym problemem. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług podologów, dermatologów, kosmetologów oraz pedicurzystów. Odpowiednia diagnoza problemu to podstawa. Istnieje wiele metod terapeutycznych od mało inwazyjnego masażu, przez fizjoterapię, aż po zabiegi laserowe. Dla skóry stóp dedykowanych jest kilka zabiegów z oferty Chantarelle:

PDT Black Essential redukcja dyskomfortu “ciężkich nóg” – także dla stopy cukrzycowej
Zabieg PDT Black Essential szczególnie polecany jest dla tzw. “ciężkich nóg”, a także dla stopy cukrzycowej. Działa przeciwobrzękowo, udrażniająco, łagodząco, wzmacniająco naczynia krwionośne. Aplikacja preparatów światłem lasera PDT / LED / sonoforeza.
Efekty zabiegów:
•    zmniejszenie dyskomfortu “ciężkich nóg” i opuchnięć
•    poprawa sprawności systemu limfatycznego i naczyniowego
•    redukcja tzw. “pajączków” i wzmocnienie naczyń krwionośnych.
•    poprawa struktury skóry poprzez stymulację włókien kolagenowych i przeciwdziałanie degradacji
•    zwiększenie energii komórkowej
•    poprawa elastyczności i kolorytu skóry
•    zmniejszenie przebarwień kończyn dolnych będących skutkiem niewydolności żylnej
•    ukojenie i łagodzenie objawów podrażnień

Zabiegi z kwasem mlekowym i glikolowym
Skutecznym rozwiązaniem na miejscowo zgrubiałą skórę jest stosowanie systematycznego złuszczania. W wyniku tarcia skóra dużo szybciej nadbudowuję zbędną tkankę, która jest nieestetyczna poprzez suchość, szorstkość i żółto-biały kolor. Kosmetolodzy CHANTARELLE polecają zabiegi eksfoliacji z kwasem mlekowym lub glikolowym o wskazaniach dla skóry bardzo suchej, łuszczącej się z „efektem obsypywania”, skóry zrogowaciałej, z zaburzeniami rogowacenia, skóry z przebarwieniami i plamami, także z bliznami i innymi niedoskonałościami strukturalnymi skóry.
Efekty zabiegów:
•    usunięcie martwych komórek naskórka
•    stymulacja nawilżenia i produkcji włókien elastycznych
•    znaczna poprawa stopnia nawilżenia, redukcja poczucia suchości stóp
•    rozjaśnienie kolorytu, redukcja przebarwień różnego pochodzenia, także posłonecznych
•    redukcja blizn i innych niedoskonałości
•    regulacja keratynizacji naskórka

 

Kosmetyki podologiczne Chantarelle