Zabiegi na skórę ciała

Zabiegi na skórę ciała

Doskonale wiemy, że pielęgnacja urody nie powinna ograniczać się do strefy twarzy i dekoltu. Ważna jest pielęgnacja skóry całego ciała, rozumiana nie tylko jako codzienna higiena, ale i systematyczne zabiegi w domu, a w razie potrzeby wybrane zabiegi w salonie kosmetycznym.

 

Pielęgnacja ciała stwarza zwykle mniejsze problemy niż troska o piękną cerę. Skóra ciała przez większą część roku nie jest wystawiona na szkodliwe oddziaływanie promieni UV, suche czy mroźne powietrze. W ciągu roku zmieniają się jednak jej potrzeby. Zmiany temperatury otoczenia i wilgotności wpływają na aktywność gruczołów łojowych i potowych, które zapewniają nawilżenie i ochronę. Oczywiście w miesiącach wiosennych i letnich te gruczoły pracują zdecydowanie intensywniej. Skóra ciała ma też mniej gruczołów łojowych niż skóra twarzy. Nie wytwarza więc ochronnego sebum i nie jest w stanie zapewnić sobie idealnego poziomu nawilżenia. Z biegiem lat zauważamy też coraz większe jej przesuszenie, mniejszą elastyczność, jędrność i wiotkość. Codzienne, systematyczne nawilżanie i odżywianie odpowiednio dobranymi preparatami jest więc konieczne, aby utrzymać ją w dobrej kondycji niezależnie od pory roku.

Podczas wiosny i lata wystawiamy nasze ciało na działanie słońca. Jednak zbyt intensywne opalanie czy też brak ochrony przeciw UV podczas spacerów mogą powodować poważne problemy. Szczególnie groźne jest to dla skóry o jasnej karnacji. Gorące i suche powietrze to czynnik wpływający suchość i szorstkość skóry oraz powstawanie różnego rodzaju przebarwień. Niezwykle ważne jest stosowanie przez cały rok preparatów ochronnych, w tym w miesiącach wiosenno-letnich z filtrem minimum SPF 20.

 

Główne problemy przy pielegnacji ciała

Najczęstsze problemy dla skóry i wyglądu naszego ciała:

  • Skóra ciała sucha, mało jędrna, mało elastyczna, wiotka
  • Otyłość, sylwetka lub wybrane części ciała wymagające wyszczuplenia i wymodelowania
  • Cellulit – zmiany obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe tkanki podskórnej występujące u osób otyłych, ale też będące wynikiem innych schorzeń;
  • Zaburzenia naczyniowe – osoby otyłe częściej dotyka zaburzenia krążenia i niewydolność żylna. Objawami są wówczas skłonność do puchnięcia, obrzęki i ociężałości nóg.
  • Rozstępy – spotykane u osób z dużymi i częstymi wahaniami wagi; to uszkodzenia skóry spowodowane nadmiernym rozciąganiem jej przez tkankę tłuszczową;
  • Blizny – defekty będące najczęściej skutkiem uszkodzenia skóry właściwej i uzupełnienia tego ubytku przez tkankę łączną włóknistą;
  • Przebarwienia – różnego pochodzenia: świetlne i cieplne (najczęściej posłoneczne), pozapalne, chemiczne (uszkodzenie skóry przez środki chemiczne), mechaniczne (po długookresowym podrażnieniu skóry).

 

Zabiegi na ciało Chantarelle