Kosmetyki z kwasem hialuronowym – zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii

Kosmetyki z kwasem hialuronowym – zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii

Kwas hialuronowy to najważniejszy obok kolagenu składnik występujący w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy może wiązać prawie 250 cząsteczek wody. Jeżeli zaczyna go brakować, degeneracji ulegają włókna kolagenowe, pojawiają się zmarszczki i zwiotczenia. Co ważne dla alergików, rzadko uczula.

 

Nie jest jednak zalecany w okresie ciąży i karmienia piersią, bo nie został pod tym kątem przebadany. Kwas hialuronowy jest stosowany również w okulistyce, ortopedii i ginekologii. Obecnie pozyskiwany jest z bakterii Streptococcus equi – im lepszy technologicznie proces oczyszczania otrzymanej substancji z wytwarzających go bakterii, tym jego lepsza jakość. Ciekawy artykuł napisał na ten temat na swoim blogu dr Marek Wasiluk.

Najwięcej kwasu hialuronowego jest w okresie niemowlęcym, kiedy następuje dynamiczny wzrost organizmu. Przez kolejnych około 25 lat jego ilość jest stabilna, by stopniowo spadać. W wieku 40 lat w organizmie jest już około 50% wyjściowej liczby komórek kwasu hialuronowego.

 

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Nazywany również eliksirem młodości, kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go najczęściej w formie żelu, zwłaszcza do wypełniania zmarszczek oraz modelowania owalu skóry. Zabiegi możemy podzielić na kilka kategorii:

 • wypełnienie zmarszczek mimicznych i głębokich bruzd (np. nosowo-wargowych)
 • modelowanie w obrębie twarzy, nosa, ust, kącików ust, korekta linii brwi
 • zmniejszanie i niwelowanie cieni pod oczami, uzupełnienia ubytków pod oczami w tzw. dolinie łez
 • poprawienie owalu i napięcia skóry na szyi i podbródku
 • poprawa ogólnego wyglądu skóry na dekolcie, dłoniach, łokciach

Kwas hialuronowy wykazuje niewielki procent komplikacji w zabiegach, jednak należy być świadomym, że mogą one wystąpić. Zwłaszcza chodzi tutaj o przemieszczanie się jego cząsteczek pod skórą oraz zgrubienia, jeżeli dojdzie do kumulowania się.

 

Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Wyróżniamy kilka rodzajów biotechnologicznie pozyskanego kwasu hialuronowego w zależności od wielkości cząsteczki, usieciowania oraz gęstości:

 • nieusieciowany
 • usieciowany

Podział ze względu na wielkość cząsteczki, co wpływa znacząco na przenikalność przez naskórek:

 • ULMW – kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 3000 – 10000 Da
 • LMW – kwas hialuronowy małocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 100 000 – 400 000 Da
 • HMW – kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 1,0 – 1,8 mln Da
Im mniejsza cząsteczka, tym lepsza przenikalność. Natomiast potrójny kwas hialuronowy zawiera w swoim składzie aż 3 rodzaje kwasu o różnej masie cząsteczkowej:
 • SLMW – masa cząsteczkowa poniżej 10000 Da
 • LMW – masa cząsteczkowa 100 000 – 400 000 Da
 • HMW – masa cząsteczkowa 1,0 – 1,8 MDa.

 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym Chantarelle zawierają takie rodzaje kwasu hialuronowego:

Ultra niskocząsteczkowy kwas hialuronowy 5-10 kDa – silnie nawilża, głęboko penetruje zwiększając nawodnienie w głębokich warstwach skóry. Wzmacnia sieć włókien kolagenowych i elastynowych, wypłyca zmarszczki, wygładza teksturę skóry.

Kwas hialuronowy niskocząsteczkowy 50kDa – głęboko penetrujący, zwiększa uwodnienie substancji międzykomórkowej tkanki łącznej, wzmacnia sieć włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej, pobudza mechanizmy samonawilżające, które stymulują zwiększenie elastyczności skóry i wypłycenie zmarszczek.

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy 1MDa – tworzy film ochronny, zwiększa rezerwy nawilżenia, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Chroni skórę przed wysuszeniem i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Daje natychmiastowe poczucie właściwego napięcia i sprężystości skóry. Wzmacnia sieć włókien kolagenowych i elastynowych, wypłyca zmarszczki.

Kosmetyki Chantarelle z kwasem hialuronowym

Promocja
NEW
440,00 zł

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 440,00 zł.

Promocja
NEW
440,00 zł

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 440,00 zł.

Promocja
NEW
440,00 zł

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 440,00 zł.