Kwasy w pielęgnacji domowej

Kwasy w pielęgnacji domowej

Kwasy kosmetyczne są bardzo istotne dla kondycji skóry. Usuwają stare, powierzchniowe komórki warstwy rogowej naskórka. Przyspieszają odnowę komórkową, odmładzają i rozjaśniają plamy starcze. Kwasy kosmetyczne znajdziemy nie tylko w peelingach, ale także w piankach, tonikach, maseczkach i kremach.

 

Jak stosować kwasy w pielęgnacji domowej?

Stosowanie kwasów w kosmetykach pozwala normalizować barierę ochronną skóry i jej odczyn pH. Kwasoterapia polega na stosowaniu w codziennej pielęgnacji kosmetyków o lekko kwaśnym pH (4,2 – 5,5), które pozwalają zachować skórze zdrowy, naturalny odczyn pH.

Natomiast niekorzystnie jest, gdy skóra ma długookresowo podwyższony odczyn pH (5,5 – 7,0). Wówczas zahamowane zostaje wydzielanie ziarnistości blaszkowatych. Zawierają one enzymy i lipidy, z których utworzy się bariera lipidowa, jaka wypełnia przestrzeń pomiędzy korneocytami. Oznacza to, że skóra nie ma dobrej bariery ochronnej, czyli może stać się zbyt wrażliwa. Dodatkowo długotrwałe podwyższone pH skóry może wywołać stany zapalne. Procesy takie są charakterystyczne dla wielu dermatoz. Normalizacja odczynu pH jest też czynnikiem wspomagającym zdrową mikroflorę skóry.

Stosowanie kosmetyków z kwasami reguluje odczyn pH do zdrowego poziomu naturalnego (4,2 – 5,5), dzięki czemu skóra jest zdrowsza, gładsza i silniejsza.

 

Jakie są rodzaje kwasów i jaką pełnią funkcję?

Poniżej przedstawiamy pozytywne działania poszczególnych kwasów na skórę oraz produkty Chantarelle, które zawierają dany kwas.

Kwas glikolowy, kwas migdałowy i kwas cytrynowy (kwasy AHA)

Kwasy te pozwalają na „oddzielenie” górnej warstwy martwych komórek skóry i „uwalniają” zdrowe komórki na powierzchnię naskórka. Usunięcie martwych komórek skóry poprawia strukturę i koloryt skóry, odblokowuje zatkane pory i zwiększa skuteczność działania kosmetyków.

Kwas laktobionowy i glukolakton (kwasy PHA)

W porównaniu do kwasów AHA posiadają dodatkowe właściwości zmiękczające i nawilżające oraz wzmacniają funkcję barierową warstwy rogowej naskórka. Ponadto mają właściwości przeciwzapalne. Badania kliniczne wykazały, że glukolakton nie zwiększa wrażliwości skóry na światło słoneczne. Kwas laktobionowy zapewnia głębokie i długotrwałe nawilżenie, co jest ważne w przypadku skóry z uszkodzoną warstwą rogową.

Kwas salicylowy (kwas BHA)

Dzięki obecności grupy fenolowej kwas salicylowy działa keratolitycznie. Najważniejszym działaniem jest jego działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Ponieważ kwas ten jest rozpuszczalny w tłuszczach, idealnie nadaje się przy problemach skóry tłustej i do kontrolowania jej produkcji sebum.

Kwas azelainowy (kwas AZA)

Kwas azelainowy to kolejny dobry składnik dla skóry tłustej, problematycznej i z trądzikiem różowatym. Pomaga on zapobiega i redukuje stany zapalne, koi i łagodzi zaczerwienienia oraz zmniejsza obrzęki. Ma potwierdzoną badaniami skuteczność: niszczy bakterie wywołujące trądzik pospolity i trądzik różowaty. Wpływa na nadpobudliwe melanocyty, przez co rozjaśnia przebarwienia, oczyszcza pory i zaskórniki.

 

Kosmetyki Chantarelle – domowe rozwiązanie problemów skóry

kosmetyk kwas rodzaj skóry aplikacja
Special Aesthetics

Krem odmładzający z kwasem migdałowym i glukonolaktonem 15% pH 4,0

kwas migdałowy, glukolakton skóra z oznakami starzenia na noc, codziennie lub co drugi dzień
Sebumelan Holistic

Pianka oczyszczająca pH 4,5, normalizująca i rozjaśniająca

kwas cytrynowy skóra problematyczna, przebarwienia i blizny potrądzikowe na dzień i na noc, codziennie lub co drugi dzień
Sebumelan Holistic

Krem na noc pH 4,5 normalizujący i rozjaśniający

kwas cytrynowy skóra problematyczna, przebarwienia i blizny potrądzikowe na noc, codziennie lub co drugi dzień
Sebumelan Holistic

Peeling enzymatyczny pH 4,5 z kwasem cytrynowym normalizujący i rozjaśniający

kwas cytrynowy i enzymy produkt uniwersalny dla każdej skóry na noc, raz na 5-10 dni w zależności od wrażliwości skóry
Red Stop Couperose

Krem na dzień SPF25 UVA/UVB z kwasami PHA dla skóry naczyniowej

kwas laktobionowy, glukonolakton skóra naczyniowa na noc, codziennie lub co drugi dzień
Red Stop Couperose

Krem na noc z kwasami PHA dla skóry naczyniowej

kwasy laktobionowy, glukonolakton skóra naczyniowa na noc, codziennie lub co drugi dzień
Red Stop Rosacea

Krem na dzień SPF35 UVA/UVBz kwasem azelainowym dla skóry z trądzikiem różowatym

kwas azelainowy skóra wrażliwa, skóra ze skłonnością do trądziku różowatego na dzień, codziennie
Red Stop Rosacea

Krem na noc z kwasem azelainowym dla skóry z trądzikiem różowatym

kwas azelainowy skóra wrażliwa, skóra ze skłonnością do trądziku różowatego na noc, codziennie lub co drugi dzień
Red Stop

Koncentrat redukujący zaczerwienienia

kwasy laktobionowy, glukonolakton skóra naczyniowa, wrażliwa na dzień lub na noc – pod krem, codziennie lub co drugi dzień
Red Stop Rosacea

Maska kojąca, chłodząca dla skóry z trądzikiem różowatym

kwas azelainowy, kwas laktobionowy, kwas salicylowy skóra wrażliwa, ze skłonnością do trądziku różowatego na dzień lub na noc, 1-2 razy w tygodniu
Ideal Pure

Lotion antybakteryjny w sprayu

kwas salicylowy, glukonolakton skóra tłusta, trądzikowa, skłonna do stanów zapalnych na dzień lub na noc, codziennie przed aplikacją kremu
Ideal Pure

Krem na noc Gluco-Salic antybakteryjny z kwasami BHA-PHA

kwas salicylowy, glukonolakton skóra tłusta, trądzikowa, skłonna do stanów zapalnych na noc, codziennie lub co drugi dzień
Body Modelling & Care

Peelingujący lotion bez zmywania z kwasem glikolowym 10% pH 4,5, ze skwalanem

kwas glikolowy wybrane partie ciała wymagające wyszczuplenia, ujędrnienia, redukcji cellulitu lub rozstępów codziennie lub w zależności od potrzeb skóry 2-3 razy w tygodniu.
Body Modelling & Care

Regenerujący i nawilżający peeling do skóry głowy bez spłukiwania ze skwalanem i kwasami AHA

kwas glikolowy różne problemy skóry głowy stosować 1-2 razy w tygodniu w zależności od stanu skóry, nie spłukiwać

 

Jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja domowa

Odpowiednio dobrana i regularna pielęgnacja domowa to podstawa zdrowej i szczęśliwej skóry. A to wpływa na jakość skóry i jej zdolność do radzenia sobie z wieloma problemami dermatologicznymi i kosmetycznymi. Produkty Chantarelle zostały zaprojektowane z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących produkty kosmetyczne do stosowania w domu. Firma Chantarelle stosuje bezpieczne receptury o nieagresywnym pH i stężeniu procentowym dozwolonym do użytku domowego. Eksperci Chantarelle wykorzystują najnowszą wiedzę naukową na temat fizjologii i biochemii skóry, aby produkty kosmetyczne były jak najbardziej bezpieczne i skuteczne.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

 

 

Kwasy w kosmetykach Chantarelle