Przeciwzapalny i antybakteryjny kwas azelainowy

Przeciwzapalny i antybakteryjny kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest dziewięciowęglowym dikarboksylowym kwasem. Wytwarzany jest najczęściej w procesie peroksydacji kwasów linolowego i linolenowego. Kwas ten ma szerokie spektrum działania – ma właściwości złuszczające, wybielające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne.

 

Kwas azelainowy dla skóry z trądzikiem różowatym

Działanie złuszczające wynika z kwasowego charakteru tej substancji. Właściwości wybielające wiążą się ze zdolnością inhibicji szeregu enzymów istotnych w procesie powstawania barwników skóry. Wskazuje się na mechanizm związany z hamowaniem syntezy DNA stymulowanych melanocytów i cytotoksycznymi właściwościami względem nadreaktywnych komórek pigmentacyjnych (Mazurek i Pierzchała 2016). Kwas azelainowy redukuje przebarwienia skóry (głównie ostudy i przebarwienia pozapalne) i wynikające ze zmian w trądziku różowatym.

Z tymi właściwościami wiąże się popularność zabiegów rozjaśniających z kwasem azelainowym zarówno samym, jak i w terapii łączonej (Kakita i Lowe 1998). Nie wywołuje reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, można więc go stosować także wiosną i w lecie.

 

Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne

Ma on działanie przeciwzapalne – uzyskuje się tu znaczną redukcję stanów zapalnych (grudek i krostek) oraz zaczerwienień i rumienia. Inne właściwości kwasu azelainowego to działanie przeciwzaskórnikowe i zdolność do normalizacji procesu keratynizacji. W związku z tym polecany jest w zastosowaniach dla skóry podrażnionej z rumieniem, także do cery tłustej.

Stosowanie kwasów może się wiązać z wystąpieniem ewentualnych miejscowych objawów. M.in. w postaci subiektywnego uczucia pieczenia o nieznacznym nasileniu i zaczerwienienia, które ustępują zwykle do 30 minut od zastosowania.

Kwas azelainowy działa także przeciwbakteryjne (nawet przy długotrwałym stosowaniu) i dzięki temu jest skuteczny w leczeniu trądziku. Jego skuteczność jest wykazywana w licznych publikacjach naukowych a także w publikowanych w czasopismach naukowych wytycznych do stosowania substancji terapeutycznych w leczeniu trądziku (Nast. i wsp. 2016). Kwas azelainowy to jedna z nielicznych substancji leczniczych, która jednocześnie przeciwdziała trądzikowi młodzieńczemu, jak i trądzikowi różowatemu (Del Rosso i Kircik 2014).

Innym ważnym zastosowaniem kwasu azelainowego jest przeciwdziałanie wypadaniu włosów. Własność ta wynika ze zdolności kwasu azeleinowego do hamowania aktywności enzymu ważnego w metabolizmie testosteronu, co wiąże się z utratą włosów.

 

Kwas azelainowy w zabiegach kosmetycznych

Eksperci Chantarelle wykorzystali kwas azelainowy w zabiegu Red Stop Couperose & Rosacea Sensitive Skin. Jest to dermokuracja dla skóry naczyniowej i z objawami trądziku różowatego oraz w zabiegu z M-kwasem azelainowym 40% pH 2,8. Zabiegi te mogą być stosowane przez cały rok ponieważ kwas azelainowy nie wykazuje działania fototoksycznego. Jednak po każdym zabiegu złuszczania zaleca się wysoką ochronę UVA/UVB.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert Chantarelle Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Literatura

  • Del Rosso JQ, Kircik LH. Update on the management of rosacea: a status report on the current role and new horizons with topical azelaic acid. Journal of drugs in dermatology: JDD. 2014 Dec;13(12):s101-7.
  • Kakita LS, Lowe NJ. Azelaic acid and glycolic acid combination therapy for facial hyperpigmentation in darker-skinned patients: a clinical comparison with hydroquinone. Clinical therapeutics. 1998 Sep 1;20(5):960-70.
  • Mazurek K, Pierzchała E. Comparison of efficacy of products containing azelaic acid in melasma treatment. Journal of cosmetic dermatology. 2016 Sep 1;15(3):269-82.
  • Nast A, Dreno B, Bettoli V, Bukvic Mokos Z, Degitz K, Dressler C, Finlay AY, Haedersdal M, Lambert J, Layton A, Lomholt HB. European evidence‐based (S3) guideline for the treatment of acne–update 2016–short version. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. 2016 Aug 1;30(8):1261-8.

 

Kwas azelainowy w kosmetykach Chantarelle