Aquatide 2-Peptide – biomimetyczny peptyd o wielofunkcyjnym działaniu

Aquatide 2-Peptide – biomimetyczny peptyd o wielofunkcyjnym działaniu

Nawet jeśli nam się to nie podoba to nasza skóra nie młodnieje wraz z wiekiem. Procesy, które o tym decydują są zarówno wewnątrzpochodne, jak i wywołane czynnikami zewnętrznymi: zanieczyszczeniem środowiska lub działaniem promieni słonecznych. Co możemy zrobić aby chronić naszą skórę?

 

Rzeczą oczywistą jest stałe przypominanie o właściwym nawilżeniu skóry. Nie należy też zapominać o ochronie przed promieniowaniem UV. Możemy dostarczać naszej skórze antyoksydanty niwelujące stres oksydacyjny oraz składniki aktywne tworzące ochronę przed skutkami zanieczyszczeń. Jednak czy możemy jeszcze lepiej pomagać naszej skórze?

 

Czynniki wpływające na starzenie się skóry

Wydaje się to trudne ponieważ z upływem czasu procesy regeneracyjne tracą swoją dynamikę, a skóra traci młody wygląd. Obniżeniu ulega ekspresja genów związanych z biosyntezą lipidów, syntezą białek strukturalnych czy składników koperty rogowej. To właśnie niedostatek procesów regeneracyjnych stoi u podstawy upośledzenia funkcji barierowej i mechanicznej w skórze poddanej procesom starzenia.

Aktywowane są metaloproteinazy degradujące kolagen, a równocześnie spada biosynteza prokolagenu, co powoduje pocienienie skóry i pojawienie się zmarszczek. Aktywują się także procesy o charakterze zapalnym wiążące się z degradacją elastyny i zmniejszaniem sprężystości tkanek (Farris, 2011).

 

Odmładzające właściwości sirtuin

Czy możemy nie tylko przeciwdziałać skutkom starzenia, ale również wpływać na mechanizmy leżące u samych podstaw tego procesu? Odpowiedź jest pozytywna, a takim mechanizmem jest modyfikacja genów podobna do działania przełącznika aktywującego lub dezaktywującego dany gen. Za ten mechanizm odpowiadają między innymi enzymy o nazywane „białkami sir”, sirtuinami lub białkami długowieczności (Siedlecka i Bogusławski, 2005).

Sirtuiny uczestniczą w naprawie DNA, metabolizmie lipidów, odpowiedzi na stres i procesach starzenia. Sirtuiny są aktywowane podczas obniżonej podaży kalorii, a szereg badań naukowych wskazuje, że niskokaloryczna dieta spowalnia starzenie. Wiadomo także, że substancje takie jak polifenole, będące składnikami czerwonego wina, na przykład resweratrol, aktywują sirtuiny podobnie jak niskokaloryczna dieta.

 

Czy sirtuiny to enzymy długowieczności?
Czy możemy zmieniać aktywność sirtuin i przeciwdziałać schorzeniom związanym z wiekiem?

 

Proces autofagii

Warto przypomnieć że nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2016 roku otrzymał Yoshinori Ohsumi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii. Słowo „autofagia” pochodzi z języka greckiego i można je przetłumaczyć jako „samozjadanie”. Proces autofagii inaczej nazywany autofagocytozą prowadzi do planowanej degradacji zbędnych składników komórkowych. Autofagia jest wyzwalana przez czynniki stresu takie jak infekcje, stres oksydacyjny czy deficyt kaloryczny.

 

Biomimetyczny peptyd Aquatide

Czy możemy mieć wpływ na procesy autofagii inny niż długotrwałe głodówki? Doniesienia naukowe wskazują że procesy autofagii mogą być uruchamiane przez biomimetyczny peptyd o nazwie Aquatide. Badania opublikowane w 2019 roku (Lim i wsp. 2019) dowodzą, że Aquatide ma zdolność do aktywowania autofagii i jest przeciwutleniaczem, dzięki czemu może poprawić elastyczność skóry i w rezultacie przeciwdziałać starzeniu się skóry. W badaniach klinicznych zaobserwowano istotną poprawę elastyczności skóry w ciągu 4 do 8 tygodni stosowania powierzchniowego peptydu Aquatide. Wnioskiem tych badań jest stwierdzenie, że autofagia odgrywa ważną rolę w procesach starzenia się skóry, a aktywatorami autofagii mogą być składniki kosmetyczne.

Peptyd Aquatide zwiększa syntezę kolagenu w ludzkich fibroblastach, a także znacznie zwiększa nawilżenie skóry, chroni barierę hydro-lipidową przed uszkodzeniami na skutek czynników wewnątrzpochodnych i zewnątrzpochodnych (wolne rodniki, promieniowanie UV, smog – zanieczyszczenia środowiska PM 2,5 i PM 10, pyłki). Aquatide aktywuje sirtuiny SIRT 1 i białka detoksykujące, które stymulują oczyszczanie komórek z zanieczyszczeń. Skutecznie odmładza, remodeluje połączenie skórno-naskórkowe, regeneruje składniki bariery jak ceramidy i NMF oraz zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Co ważne te działania polegają na aktywacji naturalnych procesów naprawczych w naszej skórze.

 


Aquatide zapobiega przesnaskórkowej utracie wody (TEWL)

(źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Aquatide w kosmetykach Chantarelle

Musimy dbać o naszą skórę, a mając do pomocy kosmetyki zawierające zaawansowane składniki aktywne takie jak Aquatide możemy skutecznie odmładzać nasz wygląd. Peptyd Aquatide wykorzystano w następujących liniach marki Chantarelle:

  • Agemelan Holistic – program odmładzająco-naprawczy, rozjaśniający przebarwienia i koloryt, dla odnowy kolagenu i struktury skóry, których uszkodzenia wywołują i nasilają zmiany pigmentacyjne.
  • Sebumelan Holistic – program normalizujący i rozjaśniający o pH 4,5, przeznaczony dla skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej; do redukcji przebarwień pozapalnych i blizn.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura

  • Lim, J., Lim, C. J., Kim, S., Nam, G., Chang, M., Park, K., … & Jeong, S. (2019). Antiaging and antioxidant effects of topical autophagy activator: A randomized, placebo‐controlled, double‐blinded study. Journal of cosmetic dermatology, 18(1), 197-203.
  • Farris, P. K. (2011). Innovative cosmeceuticals: sirtuin activators and anti-glycation compounds. In Seminars in cutaneous medicine and surgery (Vol. 30, No. 3, p. 163).
  • Siedlecka, K., & Bogusławski, W. (2005). Sirtuiny-enzymy długowieczności?. Gerontologia Polska, 13(3), 147-152.

 

Kosmetyki Chantarelle z Aquatide

Zarządzaj plikami cookies