Kwas GABA – siła działania przeciw zmarszczkom

Kwas GABA – siła działania przeciw zmarszczkom

GABA to kwas gamma-aminomasłowy (Gamma Amino Butyric Acid GABA) to neuroaktywny składnik odmładzający do natychmiastowej i długotrwałej redukcji zmarszczek oraz odnowy kolagenu, nawilżenia i bariery ochronnej skóry. Poznajmy bliżej ten rewolucyjny składnik kosmetyków Chantarelle.

 

Walka ze zmarszczkami

Starzenie się skóry to postępujący stopniowo proces fizjologiczny, który wpływa bezpośrednio na jej funkcje i wygląd zewnętrzny. Najbardziej widoczną jego oznakę stanowią zmarszczki. W dobie starzejącego się społeczeństwa zapotrzebowanie na produkty przeciwstarzeniowe wciąż rośnie. Naukowcy ciągle poszukują nowych skutecznych, bezpiecznych i nieinwazyjnych metod, które pomogłyby spowolnić ten proces i byłyby jak najbardziej zbliżone do naturalnych mechanizmów ludzkiego organizmu. Swoje wysiłki w tym obszarze łączą przemysł spożywczy i kosmetyczny. Najnowszą z propozycji jest kwas gamma-aminomasłowy, bezpieczny, naturalny składnik przeciwzmarszczkowy przynoszący widoczne efekty.

Zmarszczki dzielimy na mimiczne, ortostatyczne i grawitacyjne. Pierwsze z nich – zmarszczki mimiczne powstają w wyniku pracy mięśni twarzy i występują m.in. na czole i w kącikach oczu (tzw. kurze łapki). Zmarszczki ortostatyczne tworzą się głównie na skórze szyi i powstają już podczas narodzin. Natomiast zmarszczki grawitacyjne zaczynają się uwidaczniać zazwyczaj po 40 r. ż., głównie w związku z zanikaniem tkanki podskórnej i przykurczami mięśni. Skóra stopniowo traci elastyczność i pod wpływem grawitacji zaczyna nieestetycznie obwisać, zwłaszcza w okolicy policzków.

 

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA)

Najnowszą propozycję wśród substancji o działaniu przeciwstarzeniowym stanowi kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Jest to naturalnie obecny w ludzkim organizmie aminokwas bezbiałkowy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji aktywności życiowej organizmów roślinnych i zwierzęcych. Może zmniejszać reaktywność neuronów, wygładzać zmarszczki, działać wyciszająco, redukować stres i ułatwiać zasypianie. W miarę upływu lat produkcja tego aminokwasu w ludzkim organizmie maleje, co może prowadzić do silniejszego odczuwania stresu, większego zmęczenia czy problemów ze snem. Najbardziej widoczną oznaką wpływu stresu, zmęczenia i problemów ze snem na nasz wygląd jest szarzenie skóry, utrata blasku, elastyczności i sprężystości oraz powstawanie zmarszczek. W Japonii popularna stała się żywność funcjonalna wzbogacona o kwas aminomasłowy, taka jak herbata, produkty ryżowe i mleczne. Przypisuje się jej właściwości poprawy jakości snu oraz funkcji neurologicznych i wątroby, jak również obniżania ciśnienia krwi.

Zarówno skóra, jak i system nerwowy człowieka wywodzą się z ektodermy zarodka. Dlatego niektóre receptory są wspólne dla komórek skóry i komórek nerwowych, w tym rceptor GABA. Ito et al. [1] wykazali, że enzym odpowiedzialny za syntezę kwasu gamma-aminomasłowego jest wytwarzany przez fibroblasty skóry właściwej człowieka. W skórze właściwej kwas gamma-aminomasłowy stymuluje syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu, chroni fibroblasty przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym utrzymuje elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. W warstwach powierzchniowych naskórka, wg Denda et al. [2] , receptory GABA znajdują się keratynocytach skóry właściwej. Aplikowany zewnętrznie roztwór wodny GABA powodował bezpośrednią interakcję między cząsteczką GABA a receptorem GABA (A). Interakcja ta indukowała szybkie odtworzenie bariery ochronnej skóry i zapobiegała hiperplazji skóry właściwej. Wyniki te sugerują, że kwas gamma-aminomasłowy i jego receptor mają wpływ na homeostazę bariery ochronnej skóry.

Istotną zaletę kwasu gamma-aminomasłowego stanowi fakt, że dostarczony z zewnątrz szybko wnika w skórę. Dzięki temu szybko i skutecznie rozluźnia mięśnie, redukując zmarszczki mimiczne i kurze łapki. W efekcie skóra wygląda młodziej i świeżej krótko po jego aplikacji.

 

Kwas GABA w kosmetyce

Kwas gamma-aminomasłowy do zastosowań kosmetycznych jest otrzymywany metodą biotechnologiczną – w wyniku fermentacji Lactobacillus i procesów biotransformacji. Oddziałuje on na receptory GABA komórek skóry, aktywując je. Otwiera się wtedy kanał jonu chloru i wzrasta przenikalność jonów chloru przez błonę komórkową. Dzięki temu przenikają one do komórek nerwowych, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej i inhibicję komórek nerwowych. W efekcie komórki skóry kurczą się w mniejszym stopniu i są bardziej rozluźnione. Drobne linie i zmarszczki stają się mniej widoczne, a skóra szybko zaczyna wyglądać młodziej. Badanie krótkoterminowe z udziałem 30 zdrowych ochotników w wieku 25-50 lat wykazało, że kwas GABA zastosowany w stężeniu powyżej 1% może skutecznie redukować głębokość zmarszczek. Im większe było stężenie, tym substancja szybciej działała, a efekt był bardziej widoczny i trwały.

 

Przeciwzmarszczkowe działanie kwasu GABA

Pierwszy efekt przeciwzmarszczkowy zaobserwowano po 10 minutach. Po 30 minutach był on już bardzo widoczny. Kurze łapki i drobne zmarszczki mimiczne na policzkach uległy znacznej redukcji. Efekt ten utrzymywał się przez 8 godzin. Średnio w ciągu 30 minut zmarszczki mogą zostać spłycone o 6,3%.

Badanie działania długoterminowego kwasu GABA, z udziałem 30 zdrowych ochotników w wieku 25-50 lat, wykazało, że produkt stosowany w stężeniu 1-5% może skutecznie redukować liczbę zmarszczek i ich głębokość. Im dłużej produkt był stosowany i w im większym stężeniu, tym widoczniejszy był efekt. Po 4 tygodniach stwierdzono średnią redukcję głębokości zmarszczek o 12,34%.

Przeprowadzono badanie oddziaływania kwasu GABA na skórę wokół oczu, trwające 30 dni, z udziałem 50 zdrowych ochotników w wieku 25-45 lat. Badanie wykazało, że u użytkowników, którzy stosowali krem pod oczy, stwierdzono wypłycenie zmarszczek i zwiększenie elastyczności skóry. Skóra wyglądała na gładszą i rozjaśnioną.

Podsumowując, dodanie kwasu GABA do kosmetyków do pielęgnacji skóry może przynieść efekty na dwóch poziomach:

  • Naskórek: cząsteczki kwasu GABA są bardzo małe i łatwo wnikają w skórę. Ponieważ wchodzą w interakcję z zewnętrznymi komórkami nerwowymi i gładkimi komórkami mięśniowymi, kwas GABA rozluźnia zmarszczki mimiczne i kurze łapki, rozjaśnia cerę. Dodatkowo stymuluje syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu oraz chroni fibroblasty. Dzięki temu skóra jest nawilżona, elastyczna, wygładzona, ale nie obrzmiała.
  • Skóra właściwa: kwas GABA wchodzi w interakcję ze swoim receptorem, odbudowuje barierę ochronną skóry, zmniejsza jej szorstkość, nawilża i wypełnia. W ten sposób zapobiega powstawaniu drobnych zmarszczek i szorstkości skóry.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelle dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

Literatura

  • Ito, K. Tanaka, Y. Nishibe, J. Hasegawa, H. Ueno. GABA-synthesizing enzyme, GAD67, from dermal fibroblasts: Evidence for a new skin function. Biochimica et Biophysica Acta. 2007, 1770(2): 291-296
  • M. Denda, K. Inoue, S. Inomata, and S. Denda. γ-Aminobutyric Acid (A) Receptor Agonists Accelerate Cutaneous Barrier Recovery and Prevent Epidermal Hyperplasia Induced by Barrier Disruption. The Journal of investigative dermatology. 2002, 119(5): 1041-1047
  • Materiały wewnętrzne firmy Bloomage Freda Biopharm Co. Ltd.

 

Kwas GABA w kosmetykach Chantarelle

 

Zarządzaj plikami cookies