Jak wzmocnić mikrobiom skóry?

Jak wzmocnić mikrobiom skóry?

Obecnie nie ma już wątpliwości co do wyjątkowego znaczenia równowagi mikrobiomu dla zdrowej skóry. Dlatego też nie powinniśmy dążyć do pełnej sterylności na powierzchni skóry, która wiąże się z zniszczeniem wszystkich mikroorganizmów. Wręcz przeciwnie, musimy zadbać o to, aby nasi mikroskopijni sojusznicy czuli się tu komfortowo.

 

Co to jest płaszcz hydrolipidowy

Płaszcz hydrolipidowy (film lipidowo-wodny) jest jak niewidzialna tarcza, a jego skład jest regulowany przez pot i gruczoły łojowe. Pomaga utrzymywać kwaśne pH skóry. Wszystko, co osłabia płaszcz hydrolipidowy, zaburza także równowagę wodną, poziom naturalnych lipidów, a co za tym idzie, równowagę bakterii na skórze czyli mikrobiom.

Dermatoza, to schorzenie skóry, które może mieć różną etiologię, większość z nich przebiega z miejscowym stanem zapalnym w skórze. Do najczęstszych dermatoz, należą reakcje alergiczne, trądzik pospolity, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, choroby zakaźne oraz łysienie.

 W przypadku dermatoz skórnych zmienia się odczyn pH skóry i skład jej mikrobiomu. Oznacza to, że zabiegi i terapie redukujące problemy skóry muszą obejmować działania mające także na celu utrzymanie w równowadze płaszcz hydrolipidowy.

 

Dlatego przy skórze suchej lub pozbawionej sebum obserwuje się inne pH skóry, niż przy skórze trądzikowej z nadmierną ilością sebum. Niewielki wzrost wartości pH na powierzchni skóry z 5,5 do 5,8-6,0 może zwiększyć wzrost P. Acnes – głównego „winowajcy” trądziku. Jednocześnie przy suchej skórze przedłużona okluzja prowadzi do nadmiernego nawodnienia warstwy rogowej naskórka, któremu towarzyszy alkalizacja. Obydwa czynniki – woda i wyższe pH – sprzyjają kolonizacji nowych bakterii, a charakter mikroflory na tym obszarze skóry ulega zmianie. W szczególności zwiększa się ilość S. aureus.

 

Jakie dbać o mikrobion skóry? Głównym czynnikiem w zachowaniu równowagi mikroflory na skórze jest regulacja i normalizacja odczynu pH.

 

Mikrobiom a oczyszczanie skóry

Prawidłowe oczyszczanie odgrywa kluczową rolę w przywróceniu i utrzymaniu mikrobiomu i pH skóry.

  • Oczyszczanie skóry nie powinno być zbyt intensywne. Nadmierne oczyszczanie i stosowanie peelingów niszczy warstwę ochronną skóry i prowadzi do powstawania mikropęknięć i nadwrażliwości skóry.
  • W codziennej pielęgnacji stosuj nieagresywne środki powierzchniowo czynne niezawierające laurylosiarczanu sodu (SLS).
  • Przed nałożeniem na skórę preparatu oczyszczającego należy rozetrzeć go w dłoniach. Oczyszczanie będzie dokładniejsze bowiem zmieni siłę napięcia zanieczyszczeń, a po za tym do oczyszczenia będzie potrzebna niewielka ilość preparatu.

 

Właściwa pielęgnacja skóry w domu

  • Utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasowości skóry to tzw. zasada kwasoterapii. Lekkie zakwaszenie skóry sprzyja syntezie własnych ceramidów, co przekłada się na wzmocnienie warstwy lipidowej skóry.
  • W czasie domowej pielęgnacji stosuj toniki. To kosmetyki, które zawierają składniki przywracające płaszcz kwasowy, jaki zmyliśmy podczas oczyszczania.
  • Aplikuj produkty ze składnikami antyoksydacyjnymi. Stres oksydacyjny jest jednym z czynników starzenia się skóry, dlatego niwelowanie wolnych rodników jest odpowiednią profilaktyką zdrowej skóry.
  • Stosuj składniki wspierające mikrobiom skóry, takie jak Nisinoxid® i Equibiome™.
  • Chroń skórę przed słońcem i mrozem.

Dziś już wiadomo, że kosmetyczna i higieniczna pielęgnacja musi uwzględniać interesy mikroskopijnych mieszkańców skóry. Trzeba „zaprzyjaźnić się” z bakteriami i pod każdym względem stworzyć im jak najbardziej komfortowe warunki do życia.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

 

Kosmetyki do ochrony mikrobiomu

Zarządzaj plikami cookies