Kremy do twarzy na zimę – ochrona i pielęgnacja

Kremy na zimę

Krem do twarzy na zimę to must have, gdyż sezon zimowy to prawdziwy test dla skóry twarzy. Jest ona narażona na szereg szkodliwych czynników: zimny wiatr, niskie temperatury powietrza, zbyt suche pomieszczenia (ogrzewanie i klimatyzacja), tarcie mechaniczne o ubranie, brak witamin.

Nie jest też jasne, co wpływa na skórę gorzej: zła pogoda czy nagłe zmiany temperatury. Na pewno wiemy, że potrzebujesz kosmetyków, które ochronią i wzmocnią twoją skórę. Jakiego kremu do twarzy używać zimą? To pytanie zadajemy sobie od listopada do lutego.

 

Krem na mróz – najważniejsza ochrona na zimę

Kremy na mróz mają za zadanie odbudować barierę hydrolipidową skóry, zmiękczyć ją, ukoić i chronić. Dobrze dobrane kremy poradzą sobie z tym planem regeneracji bariery lipidowej. Odżywienie i wzmocnienie skóry można przeprowadzić na dwa sposoby:

Wewnętrznie przestrzegając zdrowej diety i aplikując suplementy.

Składniki odżywcze, białka i węglowodany, witaminy i minerały z układu pokarmowego przenikają do krwi, a następnie do komórek skóry.

Zewnętrznie – odżywianie skóry kosmetykami z lipidami.

Lipidy tworzą barierę naskórkową (warstwę lipidową) i uczestniczą w metabolizmie cząsteczek biologicznie aktywnych. Bariera lipidowa odpowiada za ochronę skóry.

 

Jak niszczy się bariera lipidowa skóry?

Warstwy bariery lipidowej oddziela, będąca w ciągłym ruchu, woda, której cząsteczki poruszają się i docierając do wierzchniej warstwy odparowują ze skóry. Niewielkie odparowanie wody jest zjawiskiem normalnym, jednak nadmierne parowanie, spowodowane przerwaniem warstw lipidowych, jest niekorzystne dla skóry – skóra zaczyna być sucha i napięta, mogą pojawić się podrażnienia i pęknięcia. Co więcej, otwiera to drzwi dla zarazków, toksyn i alergenów, które mogą powodować niektóre choroby skóry.

Najszybszym sposobem na przywrócenie zdrowej i szczelnej warstwy ochronnej skóry jest zastosowanie produktów zawierających trzy kluczowe rodzaje lipidów: ceramidy, kwasy tłuszczowe (oleje) i cholesterol.

 

Krem do twarzy na zimę – czym różnią się kremy odżywcze od kremów nawilżających?

Krem nawilżający zawiera substancje, które mogą wiązać i zatrzymywać cząsteczki wody. Przyczepiają się do powierzchni naskórka i chłoną wilgoć niczym gąbka, tworząc rodzaj „mokrego kompresu”. Jest ich wiele, oto niektóre z nich: gliceryna, kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, NMF.

Nie zawsze jednak stosowanie produktów nawilżających typu „mokry kompres” jest uzasadnione. Kiedy przebywamy w pomieszczeniu z suchym powietrzem, okład ten zaczyna „wyciągać” wodę ze skóry, a warstwa rogowa naskórka staje się jeszcze bardziej sucha. Dlatego w okresie zimowym mamy obowiązek „uszczelniać” je składnikami lipidowymi.

Składniki nawilżające możemy zastosować w postaci „mokrego kompresu” np. w serum, ale potem nakładamy odżywczy krem z ceramidami, cholesterolem i kwasami tłuszczowymi (olejkami).

O każdej porze roku, także zimą, należy dostosować swoja pielęgnację domową tak samo, jak zmieniamy garderobę. Życzymy Wam w Nowym Roku pięknych dni i pięknej skóry!

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

Odżywcze i nawilżające kremy Chantarelle