Kwasy do twarzy zarówno u kosmetyczki jak i w domu

Kwasy do twarzy Chantarelle

Kwasy do twarzy to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów w obrębie całej kosmetyki o wielu korzyściach. Jeżeli jeszcze o nich nie słyszałyście koniecznie przeczytaj ten zbiorczy tekst. Poprowadzi Was również do szczegółowych opisów poszczególnych kwasów kosmetycznych.

 

Kwasy AHA lub kwasy owocowe są wręcz niezbędne dla skóry – usuwają stare, powierzchniowe komórki warstwy rogowej naskórka, poprawiają odnowę komórkową, odmładzają i rozjaśniają plamy starcze. Kwasy znajdziemy nie tylko w peelingach, ale także w piankach, tonikach, maseczkach i kremach. Można je wykorzystywać zarówno w pielęgnacji profesjonalnej u kosmetyczki czy kosmetologa, jak i w pielęgnacji domowej.

 

Zabiegi kwasami na twarz – czym jest kwasoterapia i dlaczego warto?

Pielęgnacja kwasami to łagodna metoda fizjologiczna, która pozwala normalizować barierę ochronną skóry i jej kwasowość. Kwasoterapia polega na stosowaniu w codziennej pielęgnacji skóry kosmetyków o lekko kwaśnym pH (4,2-5,5).

Przypomnijmy, że przy długotrwałym wysokim pH zostaje zahamowane wydzielanie ziarnistości blaszkowatych – tych, które zawierają enzymy i lipidy, z których utworzy się bariera lipidowa – ta, która wypełnia przestrzeń między korneocytami. Oznacza to, że skóra nie będzie miała dobrej bariery ochronnej, co oznacza, że ​​będzie wrażliwa. Dodatkowo długotrwałe wysokie pH powoduje stany zapalne. Procesy te są charakterystyczne dla wielu dermatoz.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na pH jest wspomaganie mikroflory skóry. Korzyści z terapii kwasami dla pięknej i zdrowej skóry jest więc wiele.

 

Kwasy na twarz – rodzaje i sposób wykorzystania w kosmetyce

Opowiemy o dobroczynnym działaniu poszczególnych kwasów na skórę, a następnie podamy przykłady w naszych produktach.

 

Polihydroksykwasy (laktobionowy i glukolaktonowy)

W porównaniu do kwasów AHA posiadają dodatkowe właściwości zmiękczające i nawilżające oraz wzmacniają funkcję barierową warstwy rogowej naskórka. Ponadto mają właściwości przeciwzapalne. Badania kliniczne wykazały, że glukolakton nie zwiększa wrażliwości skóry na światło słoneczne i może być stosowany w kompleksowym programie zabiegowym obejmującym retinoidy i inne kosmetyki. Kwas laktobionowy zapewnia głębokie i długotrwałe nawilżenie, co jest ważne w przypadku skóry z uszkodzoną warstwą rogową. Przeczytaj więcej o glukonolaktonie TUTAJ a o kwasie laktobionowym TUTAJ.

 

Alfa-hydroksykwasy (AHA)

Należą do nich kwas glikolowy, migdałowy i cytrynowy. Kwasy te „oddzielają” górną warstwę martwych komórek skóry, „uwalniając” zdrowsze komórki na powierzchnię. Usunięcie martwych komórek skóry poprawia strukturę i koloryt skóry, odblokowuje zatkane pory i zwiększa skuteczność innych składników. Kwas salicylowy (beta-hydroksykwas) Dzięki obecności grupy fenolowej kwas salicylowy działa keratolitycznie, denaturując białka na powierzchni naskórka.

Najbardziej znanym działaniem jest antyseptyczne. Kwas salicylowy zmniejsza syntezę fibrynogenu, fibronektyny i czynnika zjadliwości alfa-hemolizyny, które są niezbędne do replikacji bakterii w tkankach gospodarza. Ponieważ kwas ten jest rozpuszczalny w tłuszczach, idealnie nadaje się do korygowania tłustej skóry i kontrolowania produkcji sebum. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o kwasach AHA, przejdź TUTAJ. 

 

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy to kolejny dobry składnik dla skóry tłustej, problematycznej i skóry z trądzikiem różowatym. Pomaga usuwać/zapobiegać stanom zapalnym i ich śladom, łagodzi, łagodzi zaczerwienienia i obrzęki. Został dobrze przebadany i ma potwierdzoną badaniami skuteczność: niszczy bakterie wywołujące trądzik, trądzik różowaty wpływa na nadpobudliwe melanocyty, przez co rozjaśnia przebarwienia, oczyszcza pory i rozpuszcza zaskórniki. Aby, dowiedzieć się więcej, przejdź TUTAJ. 

Kwasy kosmetyczne w pielęgnacji domowej? To zdecydowanie dobry pomysł, zwłaszcza dla niektórych typów cery. Przejdź TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej.

 

Kwasy do twarzy w gabinecie kosmetologa

Zarządzaj plikami cookies