Kwas szikimowy dla ochrony i odmłodzenia skóry

Kwas szikimowy dla ochrony i odmłodzenia skóry

Kwas szikimowy stosowany jest przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków, ale ostatnio trafił także do świata kosmetologii. Kwas szikimowy (kwas 3,4,5-trihydroksy-1-cyklohekseno-1-karboksylowy; SA) można wytwarzać w drodze syntezy chemicznej, fermentacji mikrobiologicznej i ekstrakcji z niektórych roślin. Poznajmy jego właściwości i działanie na skórę.

 

Kwas szikimowy w medycynie

Kwas szikimowy jest kluczowym półproduktem w syntezie leku przeciwwirusowego oseltamiwiru (Tamiflu, Ebilfumin). Pokazuje to jak ważną rolę, odgrywa ten kwas w przemyśle farmaceutycznym. Jest także prekursorem kilku innych leków.

 

Kwas szikimowy w kosmetologii

W przemyśle kosmetycznym kwas szikimowy jest naturalnym polihydroksykwasem (PHA) otrzymywanym z anyżu gwiazdkowatego (Illicium Verum). Kwas ten nie zwiększa wrażliwości skóry na światło słoneczne. Może być więc stosowany w kompleksowej dermokuracji przez cały rok, podobnie jak inne polihydroksykwasy.

 

Kwas szikimowy wspomaga regenerację skóry

Kwas szikimowy może nasilać przebudowę w skórze właściwej, tworząc niszę komórek macierzystych. Jest więc wykorzystywany jako bioterapia regeneracyjna skóry. Kwas szikimowy wspomaga odnowę komórkową i naskórka. Poprawia wygląd skóry dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu bez właściwości drażniących(naturalny efekt peelingu). Usuwa martwe, matowe i zabarwione komórki z powierzchni skóry, nadając jej świeższy, młodszy i bardziej promienny wygląd.

 

Właściwości antyoksydacyjne

Kolejną ważną właściwością regeneracyjną jest jego działanie antyoksydacyjne. Dzięki polifenolom kwas szikimowy ma strukturę chemiczną, która może neutralizować wolne rodniki. Jednocześnie sam w sobie jest stabilny, co pozwala uniknąć niekontrolowanych reakcji z biomolekułami skóry.

 

Działanie nawilżające, przeciwzapalne i antybakteryjne

Kwas szikimowy zwiększa nawilżenie, redukuje przeznaskórkową utratę wody TEWL. Ma także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, hamuje namnażanie drożdżaka Malassezia furfur i bakterii Propionibacterium acnes – charakterystycznych dla stanów zapalnych z zaczerwienieniami, podrażnieniami atopowymi i z dermatozami.

 

Główne efekty działania kwasu szikimowego

Kwas szikimowy ma różnorodne działanie na skórę, a mianowicie:

  • przyspiesza odnowę składu komórkowego naskórka
  • pobudza fibroblasty w skórze właściwej
  • indukuje komórki macierzyste skóry
  • zagęszcza strukturę kolagenu
  • poprawia gojenie się ran
  • posiada zdolność neutralizowania wolnych rodników
  • wykazuje działanie przeciwwirusowe
  • ma działanie nawilżające
  • wybiela i rozjaśnia skórę
  • wykazuje działanie antybakteryjne
  • skutecznie zapobiega nadmiernej potliwości

 

Przemysł kosmetyczny często pozyskuje składniki aktywne sprawdzone wcześniej w medycynie i farmacji. Testy in vivo wykazały, że działanie eksfoliacyjne kwasu szikimowego o stężeniu 5% ma skuteczność porównywalną z działaniem 50% kwasu glikolowego jednakże bez niekorzystnych objawów towarzyszących użyciu kwasu glikolowego o tak wysokim stężeniu czyli bez efektu podrażnienia, zaczerwienienia, nadmiernego wysuszenia. Kwas szikimowy jest związkiem o działaniu przeciwutleniającym, dlatego używa się go w preparatach kosmetycznych o właściwościach ochronnych i odmładzających skórę. Może być stosowany przez cały rok z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

 

Kwas szikimowy w kosmetykach Chantarelle

Zarządzaj plikami cookies