Kwasy dla skóry dojrzałej

Kwasy dla skóry dojrzałej

Peelingi chemiczne z kwasami to zabiegi o udokumentowanej efektywności dla skóry dojrzałej. Są idealną metodą do korygowania procesów inwolucyjnych związanych ze starzeniem się skóry.

 

Jak kwasy działają na skórę dojrzałą?

Skóra dojrzała charakteryzuje się zmarszczkami, szorstką teksturą, nieregularną pigmentacją, czasami także rumieniem i teleangiektazjami wynikającymi ze zmian strukturalnych i funkcjonalnych. Po aplikacji peelingu chemicznego dochodzi do złuszczenia wierzchniej warstwy naskórka, co pobudza procesy regeneracyjne i prowadzi do poprawy oraz odmłodzenia skóry. Różnica jest wyraźnie widoczna już po kilku zabiegach z kwasami.

 

Kwasy w zabiegach anti-ageing

Peeling zmienia strukturę naskórka, daje mu bardziej równomierne rozmieszczenie melanocytów i ziaren melaniny. Eksfoliacyjne działanie peelingu chemicznego „zmusza” skórę do złuszczania starych komórek i zastąpienia ich nowymi. Tym samym stymuluje wzrost nowego naskórka i odnowę kolagenu.

Dzięki peelingom chemicznym wspieramy wiele procesów przeciwdziałających starzeniu się skóry, m.in.:

  • odnowę składu komórkowego skóry poprzez działanie złuszczające i proliferacyjne na komórki podstawne,
  • ułatwienie przenikania do głębszych warstw skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach,
  • działanie nawilżające i normalizacja gospodarki wodnej skóry,
  • wygładzenie skóry poprzez zwiększenie jej nawilżenia oraz stymulację syntezy kolagenu i glikozaminoglikanów.

 

Jakie kwasy są najlepsze dla skóry dojrzalej

Peelingi chemiczne dzielimy ze względu na głębokość ich działania na powierzchniowe, średnie i głębokie. Stosowanie peelingu chemicznego na odpowiedniej głębokości skóry jest kluczowym elementem efektywności i bezpieczeństwa zabiegu. Stężenie kwasów w kosmetykach jest zróżnicowane w zależności od oczekiwanego efektu, rodzaju skóry i jej indywidualnej tolerancji na proces złuszczenia.

 

Kwas glikolowy

Kwas ten otrzymywany jest z trzciny cukrowej, ma mały rozmiar cząsteczkowy, dzięki czemu szybciej niż inne przenika przez barierę naskórkową. Stymuluje syntezę kolagenu w skórze właściwej, głębszej warstwie skóry, aktywując fibroblasty i zwiększając produkcję kolagenu i innych białek macierzy pozakomórkowej. Ma wszechstronne działanie, działa wygładzająco na powierzchnię naskórka, rozjaśnia pigmentację, skóra jest bardziej nawilżona i elastyczna. Wzrost produkcji kolagenu pomaga poprawić jędrność skóry oraz spłycić zmarszczki. Peelingi z kwasem glikolowym działają przeciwzapalnie, keratolitycznie i przeciwutleniająco.

 

Kwas mlekowy

Kwas pochodzący z mleka lub sfermentowanych pochodnych roślin. Znany ze swoich właściwości złuszczających i tolerancji przy wrażliwej, ale jednocześnie starzejącej się skórze. Skutecznie pobudza produkcję kolagenu i elastyny, stymuluje nawilżenie i sprężystość, wygładza zmarszczki, rozjaśnia plamy i przebarwienia, wypłyca blizny i rozstępy, reguluje rogowacenie, oczyszcza i zmniejsza pory.

 

Kwas cytrynowy

Otrzymywany z owoców cytrusowych. Ma właściwości przeciwutleniające i pomaga poprawić teksturę i koloryt skóry, co jest ważne w przypadku zmian związanych ze starzeniem. Poprawia parametry skóry, wpływa na jej regenerację i odmłodzenie oraz redukuje przebarwienia i zmarszczki. Kwas cytrynowy ma korzystny wpływ na kolagen naczyń krwionośnych, stają się one mniej kruche i bardziej elastyczne.

 

Kwas pirogronowy

Jest naturalnym składnikiem struktury komórkowej żywego organizmu. Bierze udział w procesach metabolicznych, w szczególności w rozkładzie białek, węglowodanów i tłuszczów. To wyjaśnia tak delikatne, ale jednocześnie głębokie działanie peelingu pirogronowego na skórę. Hamuje nadmiar wydzielania sebum, działa antybakteryjnie, spłyca zmarszczki, poprawia elastyczność i napięcie skóry, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, nadaje cerze blask.

 

Kwas ferulowy

Jest najczęstszą pochodną kwasu cynamonowego. To silny antyoksydant, niwelujący wolne rodniki, które powodują uszkodzenia komórek i przyspieszone starzenie się skóry, jej odwodnienie i powstawanie zmarszczek. Kwas ten spowalnia procesy fotostarzenia, wpływa na nawilżenie skóry, poziom melaniny i zmniejsza rumień skóry. Obecnie uważa się, że kwas ferulowy ma także działanie angiogenne poprzez wpływ na aktywność czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) i czynnika wzrostu pochodzenia płytkowego (PDGF).

Peelingi chemiczne są naprawdę idealnymi zabiegami do spowalniania procesu starzenia się skóry. Ich stosowanie jest uzasadnione, a ryzyko powikłań minimalne. Warto jednak przede wszystkim dobrać odpowiednie kwasy do danego problemu skóry.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

Zarządzaj plikami cookies