Kwasy dla redukcji trądziku pospolitego

Kwasy dla redukcji trądziku pospolitego

Trądzik pospolity najczęstszą dermatozą zapalną u osób pomiędzy jedenastym a trzydziestym rokiem życia. Prawdopodobnie dotyczy nawet 80 proc. osób w tej grupie. Jednak jest on też coraz częściej spotykany u osób dojrzałych. Jakie zabiegi kosmetyczne są najskuteczniejszą terapią przy trądziku pospolitym? Eksperci są zgodni, że działanie kwasów jest istotne w pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku.

 

Jak kwasy działają na skórę z trądzikiem pospolitym

Kwasy kosmetyczne są ważnymi wsparciem dla problemów skóry tłustej ze skłonnością do trądziku. Podczas tej dermatozy na powierzchni skóry dochodzi do wzrostu pH do 6,5, co zaburza równowagę mikrobiomu. Dlatego zalecane jest wówczas regularne stosowanie produktów zakwaszających z kwasami AHA. Przy trądziku w wyniku osłabienia przyczepności korneocytów i rozluźnienia warstwy rogowej naskórka w okolicy ujścia mieszków włosowych, łatwiej jest usunąć zaskórniki i zapobiegać ich ponownemu tworzeniu się.

 

Efekty działania kwasów na skórę trądzikową

  1. Zmniejszają spoistość keratynocytów, ułatwiając oczyszczanie zatkanych kanalików łojowych.
  2. Złuszczanie otwiera gruczoły łojowe i udostępnia je dla innych biologicznie aktywnych składników, które ograniczają wydzielanie sebum, normalizują barierę lipidową i działają bakteriobójczo.
  3. Zmniejszają prawdopodobieństwa powstania blizn potrądzikowych.
  4. Zapobiegają i rozjaśniają przebarwień.

Mechanizm działania peelingu z kwasami polega na silnym zakłóceniu odczynu pH w warstwie rogowej naskórka, w wyniku czego następuje gwałtowne zatrzymanie pracy wszystkich enzymów odpowiedzialnych za keratynizację i złuszczanie. Siła złuszczania peelingu chemicznego jest związana z jego odczynem pH – im niższy, tym silniejszy peeling. Aby zatrzymać efekt peelingu kwasowego, konieczne jest przywrócenie właściwego odczynu pH, w tym celu stosuje się neutralizator.

 

Najlepsze kwasy do redukcji trądziku

Kwas mlekowy

Przy trądziku pospolitym dochodzi do poważnego uszkodzenia struktur barierowych i warstwy zatrzymującej wilgoć. W konsekwencji warstwa rogowa naskórka nie jest dostatecznie nawilżona. Kwas mlekowy jest częścią NMF i reguluje gospodarkę wodną skóry, która jest niezbędna dla integralności funkcjonalnej bariery hydro-lipidowej. Natomiast prawidłowa funkcja barierowa jest konieczna dla utrzymania równowagi mikrobiomu.

Kwas azelainowy

Hamuje 5a-reduktazę, zmniejszając produkcję dihydrotestosteronu, a co za tym idzie, nadpobudliwość mieszków łojowych. Redukuje objawy zmian zapalnych takich jak grudki, krostki oraz zaczerwienienia i rumień. Pełni funkcję „wymiatacza” wolnych rodników, które aktywizują procesy zapalne. Rozjaśnia przebarwienia i blizny, działa antybakteryjnie. Nie wywołuje reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, można więc stosować go także w lecie.

Kwas migdałowy

Ma właściwości nawilżające i antybakteryjne, co jest niezwykle istotne przy skórze trądzikowej. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Powoduje rozluźnienie komórek naskórka, prowadząc do złuszczania się powierzchownych komórek naskórka. Dlatego też zostają odblokowane ujścia gruczołów łojowych. Skóra staje się gładka i rozjaśniona.

Kwas pirogronowy

Jest ketokwasem o dużej lipofilności. Łatwo przenika do gruczołów łojowych i ma działanie keralotyczne, bakteriostatyczne i depigmentacyjne. Kwas pirogronowy jest więc substancją stosowaną w leczeniu trądziku oraz przebarwień, blizn i rogowacenia potrądzikowego, a także usuwaniu brodawek. Naukowo potwierdzona jest dodatkowo zdolność kwasu pirogronowego do ograniczania wydzielania sebum.

Kwas salicylowy

Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Udrażnia kanały łojowe, zaczopowane przez nieodprowadzone sebum z powodu nieprawidłowego, nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dzięki dobrej rozpuszczalności w tłuszczach i przenikalności przez warstwę sebum, wnika w głąb mieszków włosowych, ułatwia odpływ sebum i zmniejsza jego gromadzenie wewnątrz gruczołów łojowych. W efekcie redukuje zaskórniki i objawy stanów zapalnych, ogranicza też powstawanie nowych.

 

Funkcje kwasów

W poniższej tabeli podajemy przykładowe kwasy stosowane do redukcji nadmiernego rogowacenia, zaskórników i trądziku grudkowo-krostkowego.

Kwas Dla skóry z zaburzoną funkcją barierową Efekt keratolityczny Nawilżenie Działanie antybakteryjne Inhibitor 5-a-reduktazy Inhibitor tyrozynazy
Kwas salicylowy   +   +    
Kwas mlekowy + + +     +
Kwas migdałowy   + + +    
Kwas azelainowy + +   + + +
Kwas pirogronowy   +   +   +

 

Kwasy Chantarelle na trądzik

W ofercie Chantarelle dla skóry trądzikowej znajdują się mono-kwasy oraz koktajle skomponowane z kilku kwasów. Dla skóry tłustej z trądzikiem pospolitym przeznaczony jest również zabieg z linii Ideal Pure na bazie antyseptycznego i keratylitycznego kwasu salicylowego oraz z łagodnym działaniem kwasu glukolaktonowego. Działanie kwasów wspomagają także inne składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Właściwy dobór peelingów chemicznych oraz kompleksowa pielęgnacja skóry tłustej może zapobiec lub znacznie zmniejszyć nasilenie trądziku i jego następstw.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

Kwasy Chantarelle na trądzik pospolity

Zarządzaj plikami cookies