Pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Jak pielęgnować delikatną skórę wokół oczu? Jakie czynniki wpływają na nią negatywnie? Jakie zabiegi kosmetyczne najlepiej wykonać w gabinecie? Jakie kosmetyki sprawdzą się na powiekach i pod oczami?

 

Oczy i ich oprawa to jeden z najważniejszych elementów kobiecej urody. Skóra wokół oczu nie posiada wyściółki tłuszczowej i ma jedynie 0,5 mm grubości, gdy w innych częściach twarzy jest cztery razy grubsza. Skóra tych okolic jest przez to bardziej delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia spowodowane źle dobranymi preparatami kosmetycznymi, niewłaściwą pielęgnacją domową. Tutaj także szybciej tworzą się pierwsze zmarszczki, nazywane „kurzymi łapkami”. Niezależnie od pory roku, skóra wokół oczu stale narażona jest na działanie czynników atmosferycznych (ostre słońce, wiatr, mróz).

 

Najważniejsze czynniki negatywnie wpływające na skórę okolic oczu

  • zbyt mało snu;
  • zbyt dużo godzin przed ekranem komputera, nieodpowiednie oświetlenie, klimatyzacja;
  • zanieczyszczenie środowiska, kurz, pyłki;
  • nieprawidłowe odżywianie się (za mało ryb, warzyw, owoców, płynów);
  • palenie papierosów;
  • nieodpowiednie kosmetyki (zbyt silne, wywołujące alergie);
  • brak demakijażu wieczorem;
  • długookresowe noszenie soczewek kontaktowych.

 

Najczęstsze problemy skóry wokół oczu

Opuchnięcia wokół oczu – pojawia się wskutek gromadzenia się wody w tkankach, braku snu, przemęczenia lub zbyt dużej ilości soli w organizmie. Opuchlizna powstaje też wskutek zastojów limfy lub skłonności dziedzicznej do gromadzenia się komórek tłuszczowych w tej części twarzy. Inne, poważniejsze przyczyny wymagające konsultacji z lekarzem to: zaburzenia układu krążenia, schorzenia nerek.

Cienie od oczami – powstają z powodu braku snu, zmęczenia i stresu, złej diety, braku żelaza i witamin, problemów z metabolizmem. Powód ich pojawienia się może mieć też podłoże genetyczne i być związana z rodzajem skóry – przy cienkiej i delikatnej naczynia krwionośne są zdecydowanie bardziej widoczne i właśnie one tworzą ciemne obwódki pod dolną powieką oka.

Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu, tzw. „kurze łapki” mogą być oznaką silnej mimiki (powstają już u dwudziestolatków) lub starzenia się skóry. Często ich przyczyną jest proces fotostarzenia spowodowany brakiem ochrony oczu odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi oraz preparatami z wysokimi filtrami UVA/UVB.

 

Zabiegi kosmetyczne

Często łączone z zabiegami na całą twarz i dekolt
•    intensywnie nawilżające;
•    odżywiające z bogatą formułą składników aktywnych;
•    uelastyczniające i liftingujące skórę;
•    zmniejszające obrzęki wokół oczu i obkurczające naczynia limfatyczne;
•    redukujące cienie i worki pod oczami;
•    przeciwdziałające oznakom stresu i zmęczenia, widocznego na skórze wokół oczu;
•    niwelujące i wygładzające zmarszczki.

 

Zabiegi kosmetyczne Chantarelle

RED STOP na skórę pod oczy, redukcja cieni
Zabieg dla skóry pod oczami, redukujący cienie, nawilżający, odmładzający. Preparaty zawierają kwas laktobionowy i glukonolakton, kompleks polipeptydów, witaminę C i ekstrakty roślinne.

PDT BLACK ESSENTIAL redukcja zmarszczek i cieni pod oczami – zabieg laserem PDT
Redukcja zmarszczek, zasinień, ciemnych cieni, worków i opuchnięć wokół oczu, pobudzenie cyrkulacji krwi i wzmocnienie drenażu limfatycznego, regeneracja i wygładzenie skóry, redukcja bruzd i pazurków, poprawa rzeźby i kondycji skóry – nawilżenia, wzmocnienie włókien podporowych i połączenia skórno-naskórkowe.

 

Zasady prawidłowej pielęgnacji domowej

pielegnacja oczu kierunekOczyszczanie

Koniecznie wieczorem zmywamy bardzo dokładnie makijaż z twarzy i okolic oczu. Unikamy kosmetyków zawierających mydło, zaś przy bardzo delikatnej skórze warto zwykłą wodę zastąpić specjalistycznym preparatem przeznaczonym do tego rodzaju skóry. Absolutnie nie należy pocierać i rozciągać skóry. Wilgotne płatki kosmetyczne lub waciki (nasączone mleczkiem, olejkiem lub płynem do demakijażu), przykładamy delikatnie do powieki dolnej, bądź górnej i czekamy aż preparat zacznie rozpuszczać makijaż. Płatek przesuwamy kilka razy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, wyrzucamy go i następnie sięgamy po kolejny nasączony płatek. Oczyszczanie powtarzamy do czasu – aż wacik będzie czysty.

Nawilżanie/odżywianie/regeneracja

Nakładamy na powieki i pod oczy preparaty odpowiednie do rodzaju skóry: krem lub serum. Preparat delikatnie wklepujemy w skórę wokół oka, co pomoże spłycać zmarszczki:
– od kącika zewnętrznego przez powiekę dolną,
– od kącika wewnętrznego przez powiekę górną.
Skóra osób przed 30. rokiem życia wymaga przede wszystkim nawilżania. Osoby 30+ powinny wybierać preparaty także odżywiające oraz przeciwdziałające zmarszczkom mimicznym i wiekowym.

Kompresy ziołowe

W domowej pielęgnacji możemy stosować również zimne kompresy ze świetlika lekarskiego, herbaty, bluszczu, skrzypu, lipy – które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwobrzękowo. Podobne efekty da również przemywanie oczu herbatkami z kopru włoskiego, pietruszki, arniki, chabrów, lipy.

Masaże

Przy obrzękach, opuchnięciach powieki górnej i pod oczami polecane są delikatne masaże, które możemy wykonać sami podczas aplikacji kremu – głaszcząc i delikatnie oklepując skórę wokół oczu:
– od kącika zewnętrznego przez powiekę dolną,
– od kącika wewnętrznego przez powiekę górną.

Żelowe okulary

Przed tzw. „wielkim wyjściem” lub po nieprzespanej nocy można na opuchnięte i podkrążone oczy położyć zimny, żelowy kompres (mocno schłodzony wcześniej w lodówce).

Rzęsy i brwi

Zalecane są domowe kuracje specjalnymi preparatami odżywiającymi włoski rzęs i brwi – w celu ich wzmocnienia i zagęszczenia.

Tryb życia

Bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad: dużo snu, spacerów na świeżym powietrzu, ochrona przeciwsłoneczna – okulary lub krem z wysokim faktorem, unikanie stresu i zbyt wielu godzin spędzonych przed ekranem komputera lub telewizora.

Dieta

Bogata w składniki odżywcze i witaminy.

 

Rodzaje kosmetyków do oczu

  • Preparaty do demakijażu to: mleczka, śmietanki, olejki, żele i płyny micelarne.
  • Kremy i żele do pielęgnacji skóry wokół oczu: nawilżające, odżywcze, odmładzające.
  • Serum lub koncentrat – różniące się od kremów znacznie większym stężeniem składników aktywnych.

Cechą wspólną wszystkich preparatów do pielęgnacji skóry wokół oczu jest brak w ich składzie kleistych olejków i substancji tłuszczowych oraz składników, które mogłyby podrażnić oczy.

Kosmetyki do skory wokół oczu

Zarządzaj plikami cookies