Róża rdzawa – rośliny w kosmetykach

Róża rdzawa – rośliny w kosmetykach

Róża rdzawa (Rosa rubiginosa), zwana też różą muszkatołową (Rosa moschata), to gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Europy, rozprzestrzenił się jednak na całym świecie. Róża rdzawa jest dość pospolita także w Polsce i zaliczana do grupy róż dzikich, osiągających wysokość do 2 metrów. Jej kwiaty kwitną raz w roku, a ich aromat przypomina zapachem piżmo.

 

Jak wykorzystywano różę w starożytności

Róże zostały udomowione jako rośliny ozdobne ok. 5 tys. lat temu w Chinach. Antyczni Rzymianie i Grecy przystrajali ich kwiatami sale bankietowe i stoły. Róż używano także do pielęgnacji urody, produkcji wody, olejku różanego i perfum. Plantacje róż, z których płatków wytwarza się wodę różaną i olejki eteryczne znajdują się w Bułgarii, Iranie, Iraku, Rumunii i Francji. Rosa moschata używana jest natomiast do produkcji olejków eterycznych w Afryce północnej i na Bliskim Wschodzie.

 

Olej z róży rdzawej w kosmetologii i kosmetyce

W preparatach Chantarelle zastosowano olej z róży, pozyskany się z nasion owocu, który bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas transretinolowy, taniny, flawonoidy, witaminę C. Olej różany jest wyjątkowym produktem przynoszącym wiele korzyści dla skóry, co spowodowało znaczny wzrost jego popularności. Wysoka wartość odżywcza oleju oraz jego naturalne zdolności regeneracyjne czynią go idealnym do różnych zastosowań kosmetycznych i dermatologicznych. Wygładza on zmarszczki, ma silne działanie regenerujące, bardzo dobrze nawilża, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia koloryt skóry. Poprawia również jej elastyczność i jędrność. Wskazany jest także dla skóry z bliznami, także potrądzikowymi, z plamami i przebarwieniami. Ma bardzo przyjemny delikatny zapach, który wzmacnia działanie relaksujące.

 

Olej z róży w kosmetykach Chantarelle