Sodium DNA o kompleksowym działaniu odmładzającym

Sodium DNA o kompleksowym działaniu odmładzającym

Sodium DNA to najnowszy składnik aktywny pochodzenia morskiego, opracowany dzięki technologii biomolekularnej. Dzięki kompleksowemu działaniu odmładzającemu jest wykorzystywany w zabiegach do redukcji zmarszczek i zwiększenia elastyczności skóry.  Wykorzystuje się go również do prewencji i naprawie struktury naczyń krwionośnych, mikrouszkodzeń skóry, uszkodzeń wywołanych promieniowaniem UV i R oraz oksydacyjnych.

 

Odmładzające działanie Sodium DNA

Sodium DNA zawiera oczyszczony kwas deoksyrybonukleinowy (DNA) z jonami sodowymi. Oznacza to, że DNA zostało wyizolowane, oczyszczone poddane depolimeryzacji i zobojętnione z wykorzystaniem jonów sodowych. Ta formuła umożliwia wnikanie do wnętrza komórki z wykorzystaniem mechanizmu pinocytozy z udziałem receptorów adenozynowych. Tam rozpoczyna się działanie naprawcze związane z aktywacją układu odpornościowego poprzez stymulację cytokin i syntezę czynników wzrostu.

Procesy biegnące wewnątrz komórek pozwalają na skuteczną regenerację tkanek. Podawanie takich preparatów do skóry przyspiesza gojenie się ran. Te same procesy umożliwiają zwiększenie elastyczności skóry zwłaszcza wokół oczu. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem mechanizmu odmładzającego działania preparatów z Sodium DNA jest to, że fragmenty DNA stanowią donory zasad purynowych i pirymidynowych, kluczowych dla żywotności każdej komórki. Po wniknięciu do wnętrza komórki przyczyniają się do syntezy własnego DNA. Jest to szczególnie ważne w przypadku komórek eksponowanych na stres, co dotyczy komórek skóry takich jak fibroblasty czy keratynocyty. Badania na hodowlach fibroblastów i keratynocytów wykazały ochronne i regeneracyjne działanie preparatu z Sodium DNA. Podobnie, jak w przypadku innych preparatów polideoksyrybonukleotydów (1).

Wykazano także poprawę nawilżenia, elastyczności i grubości skóry i redukcję zmarszczek (2). Choć sam mechanizm tych procesów jest skomplikowany i wciąż badany, to obserwuje się też inne działania preparatów takie jak fotoprotekcyjne czy antyoksydacyjne.

 

Naprawcze działanie Sodium DNA

Wskutek aplikacji preparatów z Sodium DNA obserwuje się zwiększenie poziomu proliferacji fibroblastów. Wskazuje się na oddziaływanie z receptorami adenozynowymi A2, co przekłada się na procesy naprawcze w tkankach po ich uszkodzeniu. Wskazuje się na aktywację szlaków zależnych od czynników wzrostu takich jak VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) oraz związanych z aktywnością syntazy tlenku azotu. Obserwuje się także zmiany poziomu Fibronektyny – białka ważnego w procesach bliznowacenia. Naukowcy informują o wpływie na proliferację pro-adipocytów, co wiąże się z procesami różnicowania komórek w tkankach będących najbogatszym źródłem komórek macierzystych u człowieka (3).

Sodium DNA działa także stymulująco na naturalne mechanizmy naprawcze komórek naskórka czy tkanki łącznej, takiej jak ziarnina. Redukuje to stan zapalny i niweluje mikrouszkodzenia skóry. Działanie odmładzające także dotyczy zmian pigmentacyjnych oraz naczyniowych. Podstawowym efektem działania jest jednak redukcja istniejących zmarszczek i prewencja przed powstawaniem nowych.

 

Zastosowanie Sodium DNA w dermokuracjach

Działanie Sodium DNA jest o wiele szersze i poza wymienionymi zaletami ma on zastosowanie w patologicznych stanach skóry, oparzeniach, zakażeniach intymnych oraz problemach mikrokrążenia. Biologiczne preparaty z Sodium DNA wykazały swoje powinowactwo do wszystkich typów komórek występujących u człowieka. Dzięki temu w dermatologii mogą mieć liczne zastosowania np. w leczeniu różnych zmian skórnych. Wiele zastosowań mają w zaawansowanej kosmetologii. Bardzo ważne jest też bezpieczeństwo użycia takich preparatów – badania toksykologiczne nie wykazały efektów ubocznych stosowania Sodium DNA, nawet w przypadku wysokich dawek. Można powiedzieć, że wiedza naukowa i natura splatają się tu jak dwie nici DNA dla naszego dobra.

Podsumowując Sodium DNA składnik aktywny o kompleksowym działaniu odmładzającym wykorzystany został w odmładzającej linii dermokosmetyków Platinum Peel&Cure. Przeznaczony do skutecznych kuracji w redukcji zmarszczek, poprawy elastyczności skóry oraz prewencji i naprawy struktury naczyń krwionośnych, mikrouszkodzeń skóry i uszkodzeń wywołanych promieniowaniem UV i R oraz oksydacyjnych

 

dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

Literatura:
1.    Belletti S, Uggeri J, Gatti R, Govoni P, Guizzardi S. Polydeoxyribonucleotide promotes cyclobutane pyrimidine dimer repair in UVB-exposed dermal fibroblasts. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2007 Dec;23(6):242-9
2.    Rastrelli F. L. Rigano and c. Andolfatto. Laboratori L. Rigano, Milan, Italy. Kalichem Italia, Botticino Sera, Italy
3.    Raposio E, Guida C, Coradeghini R, Scanarotti C, Parodi A, Baldelli I, Fiocca R, Santi PL. In vitro polydeoxyribonucleotide effects on human pre-adipocytes. Cell Prolif. 2008 Oct;41(5):739-54

 

Zarządzaj plikami cookies