Zmarszczki palacza – TOP5 kosmetyków od Chantarelle

Zmarszczki palacza – TOP5 kosmetyków od Chantarelle

Zmarszczki palacza to częsty problem palących kobiet. Zmarszczki palacza to zmarszczki mimiczne występujące wokół ust spowodowane nadużywaniem mięśnia okrężnego ust podczas czynności palenia lub także innych powodujących układanie ust w ten charakterystyczny sposób np. picie przez słomkę albo granie na instrumencie. Skóra wokół ust rozciąga się i przestaje być sprężysta. Zmarszczki palacza przyjmują czasem formę nieestetycznych bruzd nad górną wargą.

Palenie to nałóg bardzo niekorzystny dla skóry, o czym nikogo nie trzeba przekonywać. Zatruwa skórę wolnymi rodnikami, wzmaga szary koloryt, szorstkość i ścieńczenie skóry. Wiele badań mówi o ogromnym wpływie palenia papierosów na starzenie się skóry. Tutaj możesz przeczytać o badaniach nad wpływem palenia na wiele aspektów starzenia się skóry. Według tych badań palenie nie tylko przyśpiesza starzenie się skóry, ale również powoduje gorsze leczenie ran, trądzik, niektóre rodzaje nowotworów skóry, a nawet łupież i utratę włosów.

Zmarszczki palacza – jak powstają?

Badania in vitro z powyższego badania pokazują, że dym tytoniowy negatywnie wpływa na produkcję kolagenu i zwiększa produkcję tropoelastyny i metaloproteinaz macierzy (MMP). To powoduje degradację białka macierzy oraz nieprawidłową produkcję materiału elastozy w skórze. Palenie ;papierosów i obcowanie z dymem papierosowym zwiększa poziom MMP, co skutkuje degradacją kolagenu, włókien elastycznych i proteoglikanów.

Efektem tych procesów jest brak równowagi między biosyntezą a degradacją w metabolizmie tkanki łącznej skóry. Negatywną rolę w starzeniu skóry odgrywają również wolne rodniki. Zmiatacze reaktywnych form tlenu łagodzą indukcję MMP, a w przypadku palenia tego procesu brakuje lub jest upośledzony.

Kosmetyki na zmarszczki palacza – TOP5 polecane przez Kosmetolożkę

 1. Po pierwsze nawilżanie – skóra palacza jest często chronicznie odwodniona i sucha. Pierwszym krokiem w przywróceniu jej sprężystości i ładnego wyglądu powinno być nawilżanie skóry. Może w tym celu wykorzystać kosmetyki zawierające specjalistyczne składniki nawilżające, a także utrzymujące w skórze wysoki poziom uwodnienia (zapobiegające utracie wody, poprawiające TEWL). Nawilżona skóra będzie miała ładniejszy wygląd, zmarszczki będą mniej widoczne, ale to dopiero pierwszy etap.

  Kosmetyki przy zmarszczkach palacza - nawilżanie

 2. Detoks skóry – skóra palacza ma niestety dodatkową trudność w usuwaniu wolnych rodników. Potrzebne jest wsparcie w odtruwaniu skóry i wsparcie w prawidłowym metabolizmie skóry. Taki detoks warto połączyć z detoksem w diecie, czyli jedzeniem zielonych warzyw i owoców, orzechów, nasion.

  Kosmetyki przy zmarszczkach palacza - detoks

 3. Głęboka odbudowa włókien elastycznych i wsparcie rusztowania skóry – to punkt obowiązujący w przypadku osób, które palą już bardzo długo i u których zmiany już bardzo widać w postaci głębokich szpecących bruzd i zmarszczek.

  Kosmetyki przy zmarszczkach palacza - odbudowa

 4. Redukcja przebarwień – równie negatywnym zjawiskiem związanym ze zmarszczkami palacza są przebarwienia, plamy i nierówności skóry. Wynikają one również z nadmiernego działania wolnych rodników i słabszego mechanizmu odbudowy struktur skóry. Proces ten można jednak wspierać używając kosmetyków zawierających.

  Kosmetyki przy zmarszczkach palacza - na przebarwienia

 5. Wsparcie hormonalne w postaci fitoestrogenów – zmarszczki palacza często powstają dopiero w okresie menopauzy. Skóra narażona jest wówczas na dodatkowe obciążenia hormonalne spowodowane mniejszą produkcją estrogenów. Niestety wszystkie niedoskonałości są bardziej widoczne i dokuczliwe.

  Kosmetyki przy zmarszczkach palacza - z fitoestrogenami

Zmarszczki palacza to poważny problem skóry, z którym można jednak wiele zrobić. Żeby osiągnąć lepsze rezultaty potrzebne jest jednak połączenie pielęgnacji domowej z zabiegami w gabinecie kosmetycznym lub zabiegami regeneracyjnej medycyny estetycznej np. działaniem lasera biostymulującego. O tym przeczytasz już wkrótce na naszym blogu.