Equibiome™ dla równowagi mikrobiomu skóry

Equibiome™ dla równowagi mikrobiomu skóry

Powszechny jest pogląd, że właściwe dbanie o higienę wymaga bezwzględnego zwalczania bakterii i innych patogenów. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona bowiem bakterie, które bytują w naszym ciele i na jego powierzchni, stanowią około 3% jego masy. Na każdym centymetrze kwadratowym skóry ludzkiej znajdziemy przynajmniej milion bakterii (Malinowska i wsp. 2017).

 

Mikrobiom (mikrobiota) to ogół mikroorganizmów współbytujących w danym środowisku. Mikrobiom zdrowej skóry ludzkiej jest złożonym zbiorem różnych drobnoustrojów, które żyją w równowadze z komórkami i składnikami skóry oraz we wzajemnej równowadze między sobą (Brandwein i wsp. 2016).

 

Ochrona mikrobiomu skóry

Zaburzenia składu mikrobiomu skutkujące na przykład dominacją jednego z gatunków mikroorganizmów mogą prowadzić do chorób skóry. Jeżeli chcemy zachować zdrową skórę, to powinniśmy dbać o równowagę jej mikrobiomu. Należy promować szczepy symbiotyczne mikroorganizmów, a hamując rozwój szczepów patogennych za jakie są uważane na przykład S. aureus.

 

Equibiome™  redukuje rozwój S aureus (źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Zadanie to wymaga dobrania właściwych preparatów kosmetycznych, aby nie zaszkodzić równowadze mikrobiomu i utrzymać skórę w dobrej kondycji. Nauka często sięga do medycyny naturalnej i odnajduje w niej doskonałe rozwiązania. Takim przykładem może być zastosowanie łopianu większego (Arctium lappa) dla przeciwdziałania chorobom skóry. Ekstrakt z tej rośliny w medycynie tradycyjnej był znany z silnego działania antybakteryjnego, grzybobójczego i przeciwzapalnego. Współczesna nauka potwierdza i wyjaśnia sposób działania łopianu, który wiąże się z bogactwem substancji aktywnych występujących w tej roślinie. Głównym składnikiem aktywnym łopianu są polifenole o działaniu antyoksydacyjnym (Skowrońska i wsp. 2021).

 

Equibiome™ na bazie ekstraktu z korzenia łopianu

Korzystając z długiej tradycji medycyny naturalnej i najnowszej wiedzy naukowej stworzono składnik kosmetyczny Equibiome™ będący ekstraktem z korzeni łopianu większego z hodowli aeroponicznej. Hodowla taka prowadzona jest bez kontaktu rośliny z glebą, co umożliwia efektywne i bezpieczne pozyskiwanie metabolitów roślinnych. W przeprowadzonych badaniach klinicznych, jak i w badaniach in vitro wykazano, że Equibiome™ utrzymuje różnorodność mikrobiomu skóry, a równocześnie zwiększa integralność naskórka. Długotrwałym efektem jego działania jest zwiększenie odporności i wzrost nawodnienia skóry.

 

Wzrost nawodnienia skóry podczas stosowania Equibiome™  w dniu 7 i 21 w porównaniu do placebo (źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

Dla zachowywania równowagi mikrobiomu skóry kluczowa jest zdolność do utrzymania szczepów bakteryjnych pożytecznych dla skóry. Dzieje się tak dzięki zdolności redukcji poziomu prozapalnych cytokin. A to przeciwdziała rozwojowi stanu zapalnego i może prowadzić do zaburzeń funkcji barierowej skóry.

W badaniach zaobserwowano długotrwałe korzystne efekty stosowania Equibiome™ takie jak ponad 50% wzrost nawilżenia oraz zmniejszenie zaczerwienienia i podrażnień. Equibiome™  redukuje aktywność sebocytów o blisko 80% podczas gdy konwencjonalny ekstrakt z łopianu większego w tym samym stężeniu powoduje redukcję o 48%. Jest to zgodne z wcześniejszymi wynikami badań ponieważ sebocyty nie tylko syntetyzują lipidy, ale także prozapalne cytokiny.

 

Ochrona mikrobiomu w linii Plant Plasma

Nie tylko tajemnicza medycyna orientu jest drogą do zdrowej skóry. Także polskie łąki bogate w cenne rośliny takie jak łopian większy. Dzięki Equibiome™ skutecznie chronimy mikrobiom skóry, oraz zapewniamy skórze doskonałe nawilżenie i wzmacniamy jej integralność. Składnik ten został wykorzystany w zabiegu Plant Plasma innowacyjnej linii z czynnikami wzrostu, które w sposób naturalny stymulują skórę do odnowy. Plant Plasma to intensywna dermokuracja przeciwstarzeniowa i rewitalizująca. Poprawia główne parametry skóry: gęstość, napięcie, nawilżenie oraz wygładza zmarszczki i chroni mikrobiom skóry.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura:

  • Brandwein, M., Steinberg, D., & Meshner, S. (2016). Microbial biofilms and the human skin microbiome. NPJ biofilms and microbiomes, 2(1), 1-6.
  • Malinowska, M., Tokarz-Deptula, B., & Deptula, W. (2017). Mikrobiom człowieka. Postępy Mikrobiologii, 56(1).
  • Skowrońska, W., Granica, S., Dziedzic, M., Kurkowiak, J., Ziaja, M., & Bazylko, A. (2021). Arctium lappa and Arctium tomentosum. Sources of Arctii radix: Comparison of Anti-Lipoxygenase and Antioxidant Activity as well as the Chemical Composition of Extracts from Aerial Parts and from Roots. Plants10(1), 78.

Kosmetyki Chantarelle z Equibiome™