HYA–STIM 3-Peptide dla silnego nawilżenia i ujędrniania skóry

HYA–STIM 3-Peptide dla silnego nawilżenia i ujędrniania skóry

Starzenie się skóry objawia się zmniejszeniem jej jędrności i sprężystości. Jedną z głównych przyczyn takich zmian jest degradacja składników macierzy zewnątrzkomórkowej, takich jak kolagen oraz kwas hialuronowy. Prowadzi to do tworzenia się zmarszczek i zwiotczenia skóry.

 

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów. Jest on ważnym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej i jest obecny zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej. Występuje w postaci liniowych cząsteczek o wysokiej masie cząsteczkowej.

W przeciwieństwie do innych glikozoaminoglikanów, kwas hialuronowy nie wiąże się kowalencyjnie z białkami, ale oddziałuje z innymi składnikami proteoglikanu. Kwas hialuronowy wiąże wodę zapewniając skórze sprężystość i brak zmarszczek. Kwas hialuronowy jest wytwarzany w komórkach skóry przez enzymy HAS-1, HAS -2 i HAS-3 i wydzielany do przestrzeni międzykomórkowej.

 

Jak odbudować zasoby kwasu hialuronowego?

Z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada w skutek narastającej przewagi procesów jego rozkładu nad syntezą, a w rezultacie skóra przestaje być elastyczna, ulega pocienieniu i pojawiają się zmarszczki.

Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy nie przenika przez skórę, natomiast podawany w iniekcjach jest szybko degradowany. Innym rozwiązaniem pozwalającym przeciwdziałać utracie objętości tkanki i odzyskać jędrność są wypełniacze objętościowe, takie jak usieciowany kwas hialuronowy. Jednak jeśli chcemy dbać o naturalnie młody wygląd naszej skóry, zamiast uzupełniać niedobory glukozoaminoglukanów w skórze, można pobudzić jej komórki do intensywniejszej syntezy tych związków.

 

Stymulacja poziomu kwasu hialuronowego

Takie działanie oferuje tripeptyd HYA-STIM 3-Peptide. Jest on peptydem mimetycznym względem thrombospondyny-1 (TSP-1), białka sygnałowego, które aktywuje transformujący czynnik wzrostu TGFβ1, co prowadzi do wzrostu poziomu syntezy kwasu hialuronowego. Rezultatem jest wzrost objętości tkanki skórnej i jej lepsza hydratacja.

W przeprowadzonych badaniach przeprowadzonych in vitro na fibroblastach i keratynocytach wykazano że tripeptyd zwiększa poziom syntezy kwasy hialuronowego, zwiększa objętość tkanki skórnej i poprawia jej własności mechaniczne (Gempeler i wsp. 2018).

Wzrost poziomu syntezy kwasu hialuronowego pod wpływem różnych preparatów (źródło: Gempeler i wsp. 2018 fig3 TestB)

W badaniu klinicznym trwającym 56 dni przeprowadzonym na grupie 33 ochotniczek w wieku 45 do 65 lat zaobserwowano zwiększenie elastyczności skóry twarzy oraz poprawę konturu twarzy. Zwiększeniu o 12% uległa hydratacja skóry a poprawie uległy także parametry mechaniczne takie jak jędrność (29%) i elastyczność (20%) (Garre i wsp. 2018).

W innym badaniu które trwało 29 dni, a brało w nim udział 30 kobiet, stosowano produkt zawierający tripeptyd HYA-STIM 3-Peptide (Campiche i wsp. 2020). Badanie wykazało poprawę zawartości kwasu hialuronowego w skórze o 56%. Równocześnie zaobserwowano wzrost jędrności skóry. Innym odnotwanym efektem były zmiany objętościowe poniżej linii oczu, a także nawodnienia skóry twarzy.

Odbudowa prawidłowej objętości tkanki w rezultacie stosowania preparatu zawierającego peptyd HYA-STIM 3-Peptide (Campiche i wsp. 2020 Fig5c).

Zgodnie z przedstawionymi dowodami – stosowanie kosmetyków zawierających peptyd HYA-STIM 3-Peptide pozwala przywrócić skórze jej elastyczność i jędrność. Co ważne, to efekty te są rezultatem wzmocnienia naturalnych procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze.

 

HYA-STIM 3-Peptide w kosmetykach Chantarelle

Stymulator kwasu hialuronowego wykorzystano w nawilżających i odmładzających preparatach zabiegowych z linii PDT Black Essential:

  • Peptydowo-Hialuronowy Wypełniacz Zmarszczek
  • Wolumetryczny Lifting twarzy i podbródka
  • Pielęgnacja Skóry Głowy – Przeciw Wypadaniu Włosów
  • Redukcja Objawów Rumienia i Zaczerwienień

oraz w wybranych preparatach do pielęgnacji domowej:

  • koncentrat GABA Ekstremalny Wypełniacz Zmarszczek z linii C’Modular Age
  • kosmetyki linii Nutri Maxx dla skóry dojrzałej 40+, wiotkiej, bez energii.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

 

Literatura

  • Campiche, R., Jackson, E., Laurent, G., Roche, M., Gougeon, S., Séroul, P., & Gempeler, M. (2020). Skin Filling and Firming Activity of a Hyaluronic Acid Inducing Synthetic Tripeptide. International Journal of Peptide Research and Therapeutics, 26(1), 181-189.
  • Garre A, Martinez-Masana G, Piquero-Casals J, Granger C. Redefining face contour with a novel anti-aging cosmetic product: an open-label, prospective clinical study. Clinical, cosmetic and investigational dermatology. 2017;10:473.
  • Gempeler, M., Dawson, S., & Campiche, R. (2018). New data on topical peptide for needle-free facial remodeling. SOFW J, 144, 16-19.

Kosmetyki Chantarelle z HYA-STIM 3-Peptide