Światło niebieskie HEV i podczerwone IR a skóra człowieka

Światło niebieskie HEV i podczerwone IR a skóra człowieka

Światło niebieskie HEV i światło podczerwone IR wpływają na skórę i organizm człowieka. Skóra jako największy organ człowieka jest stale narażona na działanie różnorodnych czynników środowiskowych. Odgrywa ona pierwszoplanową rolę w obronie organizmu przed skutkami różnego rodzaju promieniowania, jak światło HEV i IR.

 

Do niedawna naukowcy badali przede wszystkim promienie ultrafioletowe UVA / UVB. Wiele badań poświęconych jest procesowi opalania i fotostarzenia. O świetle HEV oraz IR i jego wpływie na człowieka, w tym na skórę twarzy, naukowcy zaczęli dopiero rozmawiać niedawno.

 

Rodzaje promieniowania i ich wpływ na skórę

UVA – promienie ultrafioletowe typu A
(315-400 nanometrów)
Promienie przyczyniają się do starzenia się skóry, zmian w DNA komórkowym, mają działanie rakotwórcze, wnikają w głąb skóry właściwej.
UVB – promienie ultrafioletowe typu B
(280-315 nanometrów)
Promienie powodują opalanie oraz oparzenia słoneczne, zwykle oddziałują na górną warstwę skóry.
UVC – promienie ultrafioletowe typu C
(100-280 nanometrów)
Najkrótsze i najsilniejsze światło. Jednak dzięki pochłaniającej je warstwie ozonowej promienie te zwykle nie docierają do Ziemi.
HEV – widmo światła niebieskiego,
światło o wysokiej częstotliwości i wysokiej energii w widmie widzialnym
(400-500 nanometrów)
Nadmiar tego światła wpływa na funkcję barierową skóry, wywołuje stany zapalne, przyspiesza starzenie poprzez niszczenie struktur skórnych. Wpływ ten pochodzi zarówno od światła słonecznego oraz lamp fluorescencyjnych.
IR – promieniowanie podczerwone
(od 760 nanometrów do 1 mm)
Nadmiar ekspozycji na podczerwień i ciepło powoduje stany zapalne skóry, zmienia strukturę skóry właściwej, przyczynia się do przedwczesnego starzenia.

 

Niebieskie światło jest obecne wszędzie. Emitują go nie tylko laptopy i smartfony, ale także słońce i prąd. Niebieskie światło jest częścią widma światła widzialnego – tego, co widzi ludzkie oko. Światło widzialne to zakres promieniowania elektromagnetycznego odbieranego przez nasze oczy. Nie widzimy natomiast tego, co jest obok niego w skali widma – z jednej strony światła podczerwonego, a z drugiej ultrafioletu. Uważa się, że około jedna trzecia całego światła widzialnego to światło niebieskie. Światło niebieskie niesie ze sobą najwyższy poziom energii ze wszystkich promieni widzialnych, dlatego w źródłach angielskich zakres ten określany jest mianem światła widzialnego wysokoenergetycznego – High-Energy Visible light lub HEV.

 

Czy niebieskie światło jest potrzebne?

Niebieskie światło słoneczne jest przydatne w utrzymaniu zdrowia, reguluje rytmy dobowe organizmu – cykl snu, poprawia nastrój, rozwija funkcje poznawcze i poprawia pamięć, a także może pomóc w leczeniu depresji. Zmniejszający się poziom naturalnego niebieskiego światła pod koniec dnia pomaga nam zasnąć. Miej to na uwadze i staraj się jak najmniej korzystać z gadżetów wieczorem lub włącz w telefonie specjalną funkcję ograniczającą poziom światła HEV.

 

Światło niebieskie HEV a skóra – negatywny wpływ nadmiaru

Jakie mogą być problemy, gdy jesteśmy zbyt mocno wystawieni na emisję światła niebieskiego HEV.

Problemy ze snem

Ekspozycja na niebieskie światło, szczególnie w nocy, kiedy go nie potrzebujemy, zakłóca nasz naturalny rytm snu. Może to powodować, uczucie zmęczenia następnego dnia. Ponadto zły sen może powodować bóle głowy.

Cyfrowe starzenie się

Naświetlanie niebieskim światłem powoduje stres oksydacyjny – masowe powstawanie wolnych rodników, które niszczą strukturę komórek. Prowadzą one do stanów zapalnych i skrócenia życia komórek.

Szkodliwe działanie na oczy

Niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia oczu twierdzą, że niebieskie światło może zwiększyć suchość oczu i nadwrażliwość na światło.

Reakcje skórne

Wysokoenergetyczne światło niebieskie jest w stanie wniknąć głęboko w skórę, docierając do zwykle dobrze chronionej warstwy skóry właściwej, gdzie znajdują się kolagen i elastyna – białka utrzymujące młodość i elastyczność skóry. W związku z tym nadmierna ekspozycja na światło niebieskie uszkadza mechanizmy ochronne skóry, przyspiesza proces starzenia się poprzez niszczenie struktur skórnych, nasila stany zapalne, zwiększa przebarwienia i nadreaktywność skóry.

 

Jak regulować ilość światła niebieskiego?

  • Staraj się maksymalnie minimalizować czas spędzony przed ekranem komputera lub telefonu.
  • „Zasada 20-20-20”, aby uniknąć zmęczenia oczu u osób korzystających z komputera przez cały dzień. Na każde 20 minut spędzonych przed ekranem patrz przez 20 sekund na obiekt oddalony o około 6 metrów.
  • Wraz z zachodem słońca usuwamy wszystkie gadżety cyfrowe, włączamy stonowane oświetlenie. W tym czasie następuje naturalny wzrost poziomu melatoniny, jasne oświetlenie zmniejsza jej produkcję, co może prowadzić do zaburzeń snu.
  • Unikaj korzystania z komputera lub telefonu w ciemności.
  • Używaj „niebieskich blokerów” – okularów blokujących niebieskie światło.

 

Promieniowanie podczerwone IR

Promieniowanie podczerwone stanowi ponad połowę energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi. Widmo promieniowania podczerwonego w zależności od długości fali jest podzielone na pasma A, B i C. Promieniowanie to penetruje skórę znacznie głębiej niż UVA czy UVB. Efektem działania promieni IR jest uczucie ciepła lub gorąca. Ponadto wzmacnia ono efekty działania promieniowania UVA i UVB. Przenika przez skórę i działa bezpośrednio na naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

 

Działanie promieniowania IR na skórę

Promieniowanie IR przyspiesza starzenie i rogowacenie naskórka. Powoduje istotny wzrost aktywności wolnych rodników w mitochondriach oraz degradację kolagenu polegającą na fragmentacji włókien i niszczeniu przestrzennej sieci tworzącej zrąb skóry właściwej. Ostrą reakcją na dużą dawkę IR jest rumień i ból skóry. Przy długookresowej ekspozycji na promienie IR na powierzchni skóry powstaje trwały rumień, szorstkość, zmarszczki, bruzdy oraz na stałe rozszerzają się naczynka krwionośne.

 

Kosmetyki chroniące przed skutkami światła IR i HEV

Wybrane preparaty kosmetyczne zawierają specjalne „blokery niebieskiego światła” i przeciwutleniacze. Taką substancją jest Infra DNA-Renover. To połączenie tanin Caesalpinia spinosa i ekstraktu z kiełków słonecznika. Daje ono specjalną ochronę antyoksydacyjną przed promieniowaniem podczerwonym IR oraz przed światłem niebieskim HEV. Blokuje powstawanie wolnych rodników, chroni mitochondrialne DNA i hamuje proces fotostarzenia. Zabezpiecza skórę przed utratą gęstości pod wpływem ekspozycji na słońce oraz przed miejskim zanieczyszczeniami. Ten składnik występuje w wielu kremach ochronnych na dzień marki Chantarelle.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

 

Kosmetyki chroniące przed światłem HEV i IR

Zarządzaj plikami cookies